• 2016-10-05

Niedzielny spacer i inne martwe natury

Od 30 września w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu można oglądać wystawę fotografii Pawła Żaka pt. Niedzielny spacer i inne martwe natury.

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

W cyklu martwych natur Żak podejmuje próbę nadania przedmiotom potocznym, spotkanym z przestrzenią biało nakrytego stołu znaczeń symbolicznych odnoszących się  zarówno do sfery szeroko pojętego sacrum, jak i do intensywnego doświadczania codzienności. Jednocześnie staram się unikać formułowania komunikatu ideologicznego, pozostawić sferę znaczeń otwartą na interpretację.

O tych pracach pisał m.in. Bogdan Konopka w tekście O martwych natur wskrzeszeniu: Wprawdzie najczęściej nie ma na stole żadnych naczyń, niemniej przed naszymi oczami odbywa się jakieś niepokojące, nieznane i niezrozumiałe misterium… Chwilami ma się wrażenie, ze to nie stół, nie pamiątka Ostatniej Wieczerzy z poplamionym obrusem; lecz łoże śmierci po ostatnim namaszczeniu z niepotrzebnym całunem, z którego wyparowało zarówno ciało jak i duch nie pozostawiając znaczących śladów.

A także Magdalena Wicherkiewicz w tekście Oczom biało – słodycz poniedziałku i przezroczystość niedzieli: Jest w zdjęciach Pawła Żaka delikatne, choć niepokojące, napięcie między ciężarem a lekkością, możliwym a niemożliwym, światłem a ciemnością. Ten właśnie subtelny punkt pomiędzy. Uwrażliwienie na niuanse. Minimalne dysharmonie, drobne asymetrie, choć cięte, drażniące jak sztylet.

Paweł Żak – w jego twórczości można wyróżnić dwa nurty: fotografii inscenizowanej o charakterze symbolicznym i studiów z natury najczęściej roślin, owoców, czasem pejzażu. Wiele jego prac powstaje przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki. Studiował nauki społeczne na UW. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Doktor fotografii. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa UW i w WSF ZPAF. Członek ZPAF od roku 1995. Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. Prace w kolekcjach m.in.: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Paweł Żak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Żak, Niedzielny spacer i inne martwe natury
Od 30 września do 2 listopada 2016 roku
Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu

Dodaj komentarz