Eduardo Mendoza w MOCAK-u

Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Wydawnictwo Znak zapraszają w czwartek 6 października na spotkanie z Eduardem Mendozą, promujące jego najnowszą książkę Tajemnica zaginionej ślicznotki, która swą premierę miała pod koniec września.

Eduardo Mendoza, „Tajemnica zaginionej ślicznotki”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Mendoza, „Tajemnica zaginionej ślicznotki”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Największą gwiazdą z galerii postaci Mendozy jest detektyw – inteligentny wariat, który prowokuje wydarzenia wszystkich części słynnej trylogii pisarza. Jest to heros niskiej kategorii, który ma wyjątkowy talent do wpadania w kłopoty i generowania absurdu. Uzależniony od pepsi-coli bywalec szpitala psychiatrycznego jest mistrzem dekodowania i manipulacji znaczeniami, co czyni intrygę tyleż interesującą, co zupełnie nieprawdopodobną.

Z zamiłowania do kryminału narodził się najznakomitszy bohater Mendozy – szalony detektyw, którego czytelnicy poznali i pokochali w Sekrecie hiszpańskiej pensjonarki, przywiązali się doń mocniej w Oliwkowym labiryncie i z radością spotkali po latach w Przygodzie fryzjera damskiego i Awanturze o pieniądze albo życie. Tym razem, z właściwym sobie humorem i poczuciem absurdu, Mendoza prezentuje powieść o przygodach fryzjera detektywa: Tajemnicę zaginionej ślicznotki.

Kiedy popularna topmodelka Olga Baxter ginie w zagadkowych okolicznościach, damski fryzjer zostaje wrobiony w jej zabójstwo. By dowieść swojej niewinności, musi stoczyć niebezpieczną rozgrywkę z tajemniczym syndykatem, którego bogaci członkowie od lat trzęsą przestępczym półświatkiem Hiszpanii. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu nowy współpracownik, czarujący transwestyta o pseudonimie „panna Westinghouse”. Bardziej przenikliwy niż Herkules Poirot, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist. Kultowy bohater Eduardo Mendozy, damski fryzjer, mierzy się z najtrudniejszą kryminalną aferą w swojej karierze. Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodóvar z Agathą Christie na wspólnej herbatce „z prądem”. Błyskotliwa drwina z wojującej lewicy i pogrążonej w swoich obsesjach skrajnej prawicy, dynamiczna akcja, żonglerka literackimi konwencjami – wszystko to sprawia, że Tajemnica zaginionej ślicznotki jest przepysznym i lekkim daniem dla wszystkich smakoszy kryminału i komedii.

Eduardo Mendoza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Mendoza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Mendoza – urodzony w 1943 roku, jest jednym z najbardziej cenionych hiszpańskich pisarzy. Z wykształcenia prawnik, pracował przez lata jako adwokat, radca prawny, a potem także jako tłumacz przy ONZ. W Polsce zasłynął dzięki serii powieści komiczno-kryminalnych o fryzjerze detektywie, która w tym roku doczekała się piątej odsłony. Jego twórczość charakteryzuje ironiczny dystans, czarny humor i gry językowe właściwe postmodernistycznej prozie. Obok książek humorystycznych w jego twórczości spotykamy także dzieła pisane bardziej serio, podejmujące ważne tematy społeczne i polityczne (Mauricio, czyli wyboryWyspa niesłychana). Z książek Mendozy wyłania się barwny, ale i niepokojący, nakreślony z niezwykłą przenikliwością obraz współczesności. Znaczący sukces odniósł dzięki powieści Walka kotów, nagrodzonej prestiżową nagrodą Premio Planeta de la Novela. Jako autor mocno związany jest ze swoim rodzinnym miastem, Barceloną, gdzie chętnie osadza akcje powieści.

Rozmowa będzie prowadzona w języku hiszpańskim z polskim tłumaczeniem.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z dużym zainteresowaniem, w przypadku większej liczby uczestników przeprowadzona będzie transmisja w kawiarni Muzeum.

Spotkanie z Eduardem Mendozą
6 października 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz