Punkt – linia

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek zaprasza 6 października na wernisaż wystawy Anny Wolskiej pt. Punkt – linia.

Anna Wolska, „Punkt – linia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Wolska, „Punkt – linia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punkt – linia to wystawa, w której autorka Anna Wolska prezentuje proces dochodzenia do syntezy pojęcia krajobrazu w malarstwie. Tytuł jest świadomym nawiązaniem do książki Wassily’a Kandinsky’ego o podobnie brzmiącym tytule.

W wypadku autorki tytuł wyznacza również pewne artystyczne credo wiążące się z warsztatem, sposobem budowania obrazu i przestrzeni. Głównym nośnikiem emocji w pracach Anny Wolskiej jest kolor, traktowany przez autorkę bardzo odważnie, poparty często energicznym gestem kładzionej wielowarstwowo farby. Pierwszym skojarzeniem przy oglądaniu prac, to pewne podobieństwo do słynnych prac Władysław Strzemińskiego – „powidoków”, czy zredukowanych do linii pejzaży Podlasia autorstwa Leona Tarasewicza.

Jest to jednak tylko pobieżne podobieństwo wynikające z potrzeby szukania przez autorkę pewnej konstrukcji w obrazie, która stanie się szkieletem dla całości dzieła.

Kuratorka: Katarzyna Łata-Wrona

Anna Wolska, Punkt – linia
Od 6 października do 11 grudnia 2016 roku
Wernisaż 6 października 2016 roku, godz. 18.00
Galeria 5, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

Dodaj komentarz