• 2016-10-05

Andrzej Seweryn z nagrodą Tofifest

Aktor Wajdy w ostatnich miesiącach potwierdził swoją wielkość nagrodą dla najlepszego aktora na 69. MFF w Locarno i Złotym Lwem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego na FF w Gdyni. Wielki Mistrz sztuki aktorskiej, mag sceny i ekranu, Andrzej Seweryn odbierze na Tofifest 2016 Złotego Anioła za całokształt twórczości.

Andrzej Seweryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Seweryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

O roli Zdzisława Beksińskiego, mówi się, że to aktorska kreacja dekady. Rola w Ostatniej rodzinie Jana P. Matuszewskiego po raz kolejny udowadnia, że Seweryn to wielki aktor nie tylko polskiego, ale i europejskiego kina. „Gwiazdor Seweryn (…) zdołał uchwycić zewnętrzny geniusz Zdzisława, bez słów ukazując jednak także czający się wewnątrz mrok, który sam Beksiński starał się ukrywać wszędzie poza swoją sztuką — pisało „Variety”.

Andrzej Seweryn jest aktorem teatralnym i filmowym. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i został zaangażowany do Teatru Ateneum. W 1980 roku wyjechał do Paryża. Był członkiem najważniejszej sceny awangardowej świata, zespołu teatralnego Petera Brooka. Jako trzeci w historii obcokrajowiec otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w Don Juanie Molière’a.

W Polsce zadebiutował na scenie w Teatrze Ateneum epizodem w Niemcach Leona Kruczkowskiego w reżyserii Janusza Warmińskiego. Prawie pół wieku spędził na scenie, grając m.in. w Głupim Jakubie Rittnera, Ślubach panieńskich Fredry, Mieszczaninie szlachcicem Moliera, Wiśniowym sadzie Czechowa, Hamlecie Szekspira, Intrydze i miłości Schillera czy Kupcu weneckim Szekspira. Jedną z ważniejszych ról filmowych była kreacja Maksa Bauma w ekranizacji powieści Władysława Reymonta Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy. U mistrza polskiego kina zagrał jeszcze m.in. w Bez znieczulenia, Dantonie, Panu Tadeuszu czy Zemście. O postaci Sędziego z Pana Tadeusza napisano, że z nieciekawego, Mickiewiczowskiego bohatera drugoplanowego Seweryn stworzył doskonały, porywający wieloznacznością portret Polaka. W kinie francuskim najważniejszymi osiągnięciami Seweryna są role w Amoku Joel Farges (1992, główna nagroda aktorska na MFF w Kairze), w nagrodzonych Oscarem Indochinach Regisa Wargniera (1992) oraz rola Robespierre’a w Rewolucji francuskiej (1989).

W 2006 roku debiutował jako reżyser filmowy. Zrealizował Kto nigdy nie żył…, opowieść o charyzmatycznym księdzu Janie (w tej roli Michał Żebrowski), który dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Film realizowano w dużej części w mieście rodzinnym Tofifest — Toruniu. Od kilku lat Andrzej Seweryn jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie. Aktor odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz francuską Legią Honorową.

Andrzej Seweryn otrzyma nagrodę za całokształt twórczości na Tofifest
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu
Od 15 do 23 października 2016 roku
Toruń

Dodaj komentarz