Sztuka w Szczerym Polu

Trwają prace nad kolejnym wydarzeniem w Szczerym Polu, Miejscu Spotkań Artystycznych nad zalewem w Kryspinowie koło Krakowa. Planowana na przedostatni weekend października prezentacja sztuki nosi tytuł Dotknięcie wody.

„Szczere Pole”, fot. Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szczere Pole”, fot. Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miejsce dla sztuki poza miastem.

Miejsce otwarte, mobilne.

Miejsce nie tylko wystaw, ale twórczych spotkań i twórczych spacerów.

Miejsce poszukiwań nowych doświadczeń i definicji w relacjach kultura-natura,

miasto-wieś, ikonosfera-biosfera-audiosfera.

Miejsce, które zakłada dialog sztuki z istniejącymi przestrzeniami aktywności ludzkiej,

jak np. miejsce wypoczynku, kort tenisowy, pole uprawne.

To miejsce, które pokazuje, że sztuka może zaistnieć wszędzie.

– Mirosława Moszkowicz

10 kwietnia 2016 roku w okolicach Krakowa było dość chłodno, pochmurno, a nawet deszczowo. Niezbyt sprzyjająca aura nie przeszkodziła jednak w inauguracji Miejsca Spotkań Artystycznych Szczere Pole nad zalewem w Kryspinowie.

Wystawa-spacer pt. Dialog Miejsc rozpoczęła się w gościnnej Chacie Kryspinów. Potem artyści i goście przeszli nad zalew. Zaproszeni artyści mogli wybrać i zagospodarować określone miejsce  albo w przestrzeni otwartej, albo we wnętrzu (korty) – zarazem szanując już istniejące jego znaczenia i funkcje.

Na plaży, tuż nad brzegiem zalewu, umieścił swoją kinetyczną instalację Sebastian Wywiórski. Dzięki specjalnemu mechanizmowi obraz Sebastiana przewijał się powoli i tylko uważni widzowie mogli zauważyć ten ruch.

Nieopodal, na plaży znajdowała się instalacja pt. Dziura, którą przygotowały dwie artystki: Annemarie Frascoli i Małgorzata Macharska. Nawiązały do historii miejsca, sięgającej I wieku p.n.e. Odkrywka artystek, zaznaczona w sposób nawiązujący do wykopalisk archeologicznych, miała uruchomić wyobraźnię widzów, uświadomić im, co może kryć ziemia w naszym otoczeniu.

Kolejną instalację pt. Blizna zrealizowała Maria Samborska, artystka specjalizująca się w projektach, które można nazwać antyarcheologią. Maria wykopała w piachu formę rombu, która nawiązuje do struktury balonu rozpiętego nad kortami. Geometryczną formę wypełniła wapnem, a następnie zaprosiła publiczność do jej zasypania. Gest zasłaniania, zakrywania obrazu, zakopywania otworu w ziemi, ma dla artystki znaczenie symboliczne. Maria Samborska opakowała także pobliską brzozę w lekką, białą, szyfonową tkaniną, która zawierała wiele pytań, takich jak np. po co?, dlaczego?, ile?, kiedy?, kto? itd.

Maria Samborska, „Blizna”, fot. Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Samborska, „Blizna”, fot. Jan Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa-spacer polegała na przemieszczaniu się w różne miejsca. Z plaży uczestnicy przeszli na korty tenisowe (Sport Klub Kryspinów), gdzie realizację pt. Transpozycja kwadratu pokazała Teresa Bujnowska. Artystka zainteresowała się geometrią kortu tenisowego. Wychodząc od zastanych linii pola serwisowego, Teresa naniosła własne linie i stworzyła „rysunek”, który stanowi logiczną formę podziału zastanych figur geometrycznych.

Na kortach tenisowych miała również miejsce filmowa część wystawy. Tego wieczoru fragment ogromnej kopuły balonu, przykrywającej korty tenisowe, stał się jednocześnie ekranem. Pokazano trzy filmy. Pierwszy, autorstwa Annemarie Frascoli i Małgorzaty Macharskiej, stanowił uzupełnienie instalacji i był rodzajem kolażu pokazującego wyobrażenie tego, co może zawierać potencjalna odkrywka w ziemi. Drugi film był dokumentacją instalacji pt. Borderline, którą wcześniej, bez udziału publiczności, zrealizowała w Kryspinowie Katarzyna Krzykawska. Artystka przywołała narracje dotyczące polskiego krajobrazu, a w szczególności nawiązała do historii wojen, walk i waśni. Trzeci film, Profusion autorstwa Barbary Maroń, to ujęty z jednego punktu widzenia obraz drzewa, widzianego z okna domu artystki. Dźwięk szumiącego w tle miasta pozostaje w kontraście wobec obrazu przyrody.

Pierwsze spotkanie w Kryspinowie pod Krakowem zostało zrealizowane głównie dzięki środkom własnym. Teraz pomoc finansowa jest niezbędna. Zapraszamy do wsparcia projektu na stronie polakportafi.

Katarzyna Krzykawska, „Borderline”, fot. Katarzyna Krzykawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Krzykawska, „Borderline”, fot. Katarzyna Krzykawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Szczere Pole: Dotknięcie wody
Od 22 do 23 października 2016 roku
Zalew Kryspinów koło Krakowa

Dodaj komentarz