O obrazach i rysunkach Konrada Jarodzkiego

W ramach cyklu spotkań Let’s talk about art! i trwającej wystawy prac Konrada Jarodzkiego mia ART GALLERY zaprasza na oprowadzanie kuratorskie połączone z wykładem Andrzeja Jarosza Przestrzeń, materia, czas. O obrazach i rysunkach Konrada Jarodzkiego.

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykła postać, nestor wrocławskiej sztuki współczesnej, profesor i wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, malarz i architekt Konrad Jarodzki zagości z indywidualną wystawą w spektakularnej przestrzeni galerii mia na Dworcu Głównym PKP. Artysta, w rok przed swoimi 90. urodzinami, pokaże przekrój ponad 100 prac, część z nich specjalnie stworzonych na tę wystawę.

Andrzej Jarosz o wystawie: Sztuka wrocławskiego artysty zaliczana jest do dojrzałej fazy polskiej nowoczesności. Wyrasta z europejskiego informelu, malarstwa materii i strukturalizmu. Cechuje ją zmysł konstrukcyjny, logika a jednocześnie pikturalna wrażliwość na relacje materii, światła i barwy. Powiązania twórczości Jarodzkiego z malarstwem europejskim są rozległe, źródeł inspiracji można wskazać wiele, ale najistotniejsze jest to, że artyście udało się wypracować oryginalny sposób wypowiedzi, w którym funkcję przewodnią pełnią biomorficzne formy, wyrafinowane zestawienia kolorystyczne i sensualny relief tkanki malarskiej. Prace tego artysty cechuje wyrafinowanie formalne, a całą jego sztukę – konsekwencja w realizacji przyjętego programu, zakładającego wypracowanie precyzyjnego, ale zarazem pięknego sposobu opisu i analizy świata. Fundamentem stylu są osobiste, emocjonalne impulsy odwołujące się do dramatycznych wydarzeń, intymnych skojarzeń, lub ulotnych impresji. To one decydują o niepokojącej niekiedy ekspresji dzieł wrocławianina.

Konrad Jarodzki – urodził się w 1927 roku w Zaklikowie. Malarz i rysownik, członek Grupy Wrocławskiej. Ukończył Gimnazjum i Liceum im. Kunickiego w Lublinie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1949–1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, 1955–1958 w PWSSP we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. W latach 1957–1969 pracował w Miastoprojekt jako projektant. Od 1967 do 971 roku był wykładowcą PWSSP, od roku 1973 st. wykładowcą. W 1976 roku został docentem, a w 1984 i w latach 1992–1999 rektorem tej uczelni. Otrzymał również tytuł profesora zwyczajnego. Zrealizował wiele projektów architektonicznych – szczególnie w powojennym Wrocławiu. Miał też wiele wystaw malarskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie.

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem wystawy jest Andrzej Jarosz. Wyjątkowa wiedza oraz uważność i konsekwencja w trwającej już wiele lat krytycznej obserwacji dorobku najważniejszych współczesnych wrocławskich artystów czynią z Andrzeja Jarosza znawcę miejscowej sztuki. Wykład i oprowadzanie odbędzie się 4 października ART MAIN STATION by mia, na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.

Przestrzeń, materia, czas. O obrazach i rysunkach Konrada Jarodzkiego
Wykład Andrzeja Jarosza
4 października 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa Impulsy, Konrad Jarodzki
Od 18 września do 8 października 2016 roku
ART MAIN STATION by mia, Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR