O obrazach i rysunkach Konrada Jarodzkiego

W ramach cyklu spotkań Let’s talk about art! i trwającej wystawy prac Konrada Jarodzkiego mia ART GALLERY zaprasza na oprowadzanie kuratorskie połączone z wykładem Andrzeja Jarosza Przestrzeń, materia, czas. O obrazach i rysunkach Konrada Jarodzkiego.

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykła postać, nestor wrocławskiej sztuki współczesnej, profesor i wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, malarz i architekt Konrad Jarodzki zagości z indywidualną wystawą w spektakularnej przestrzeni galerii mia na Dworcu Głównym PKP. Artysta, w rok przed swoimi 90. urodzinami, pokaże przekrój ponad 100 prac, część z nich specjalnie stworzonych na tę wystawę.

Andrzej Jarosz o wystawie: Sztuka wrocławskiego artysty zaliczana jest do dojrzałej fazy polskiej nowoczesności. Wyrasta z europejskiego informelu, malarstwa materii i strukturalizmu. Cechuje ją zmysł konstrukcyjny, logika a jednocześnie pikturalna wrażliwość na relacje materii, światła i barwy. Powiązania twórczości Jarodzkiego z malarstwem europejskim są rozległe, źródeł inspiracji można wskazać wiele, ale najistotniejsze jest to, że artyście udało się wypracować oryginalny sposób wypowiedzi, w którym funkcję przewodnią pełnią biomorficzne formy, wyrafinowane zestawienia kolorystyczne i sensualny relief tkanki malarskiej. Prace tego artysty cechuje wyrafinowanie formalne, a całą jego sztukę – konsekwencja w realizacji przyjętego programu, zakładającego wypracowanie precyzyjnego, ale zarazem pięknego sposobu opisu i analizy świata. Fundamentem stylu są osobiste, emocjonalne impulsy odwołujące się do dramatycznych wydarzeń, intymnych skojarzeń, lub ulotnych impresji. To one decydują o niepokojącej niekiedy ekspresji dzieł wrocławianina.

Konrad Jarodzki – urodził się w 1927 roku w Zaklikowie. Malarz i rysownik, członek Grupy Wrocławskiej. Ukończył Gimnazjum i Liceum im. Kunickiego w Lublinie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1949–1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, 1955–1958 w PWSSP we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. W latach 1957–1969 pracował w Miastoprojekt jako projektant. Od 1967 do 971 roku był wykładowcą PWSSP, od roku 1973 st. wykładowcą. W 1976 roku został docentem, a w 1984 i w latach 1992–1999 rektorem tej uczelni. Otrzymał również tytuł profesora zwyczajnego. Zrealizował wiele projektów architektonicznych – szczególnie w powojennym Wrocławiu. Miał też wiele wystaw malarskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie.

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Jarodzki, „Impulsy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem wystawy jest Andrzej Jarosz. Wyjątkowa wiedza oraz uważność i konsekwencja w trwającej już wiele lat krytycznej obserwacji dorobku najważniejszych współczesnych wrocławskich artystów czynią z Andrzeja Jarosza znawcę miejscowej sztuki. Wykład i oprowadzanie odbędzie się 4 października ART MAIN STATION by mia, na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.

Przestrzeń, materia, czas. O obrazach i rysunkach Konrada Jarodzkiego
Wykład Andrzeja Jarosza
4 października 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa Impulsy, Konrad Jarodzki
Od 18 września do 8 października 2016 roku
ART MAIN STATION by mia, Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Dodaj komentarz