Muzeum Marzeń

Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt Muzeum Marzeń to nowe spojrzenie na dzieła dawnych mistrzów. Dziewięć spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmüller inspirowanych obrazami m.in. Wieczór Wassilego Kandinskiego i Spotkanie Władysława Podkowińskiego będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. Widzowie październikowych spektakli zobaczą dodatkową scenę przygotowaną na wystawie czasowej Wrocławska Europa.

Bartosz Porczyk, fot. Helmut Wimmer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Porczyk, fot. Helmut Wimmer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszeni do udziału w projekcie pisarze i kompozytorzy stworzyli utwory literackie i muzyczne inspirowane wybranymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na ich podstawie reżyserka Jacqueline Kornmüller wraz z zaproszonymi aktorami i tancerzami przygotowała 9 kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych pracach. Widzowie wędrujący po muzeum z planem i krzesełkiem w ręku, obejrzą różne sceny, będące połączeniem malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Aktorzy odgrywać je będą jednocześnie, każdą kilka razy pod rząd, aby widz miał możliwość obejrzenia wszystkich inscenizacji podczas jednego wieczoru. W projekcie udział biorą m.in. pisarze Jacek Dehnel i Joanna Bator oraz aktorzy Joanna Szczepkowska i Bartosz Porczyk. W październikowej edycji projektu pojawi się dodatkowa scena, która zaprezentowana zostanie na wystawie czasowej Wrocławska Europa przy obrazie Davida Bailly’ego Portret księcia Janusza Radziwiłla. Autorem tekstu zatytułowanego Nagły taniec jest węgierski pisarz Péter Esterházy, a wystąpi wrocławski aktor Dariusz Maj.

To nie pierwszy tego typu projekt Jacqueline Kornmüller i producenta Petera Wolfa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W 2013 roku zaprezentowali tu cykl spektakli pod tytułem Ganymed goes Europe w międzynarodowej obsadzie. Został on przez krytyków teatralnych doceniony za nowoczesną formułę łączącą kilka dziedzin sztuki. Wśród prezentowanych wtedy tekstów znalazł się utwór napisany przez laureatkę literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek.

Muzeum Marzeń | David Bailly, Péter Esterházy, Dariusz Maj
3, 10, 15, 24 października 2016 roku, godz. 19.00
Muzem Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz