• 2016-10-04

Leśne Zdarzenia, Tomasz Budzyński

Galeria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii Leśne Zdarzenia, Tomasz Budzyński.

Fot. Tomasz Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomasz Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowana w Galerii Obok ZPAF wystawa Tomasza Budzyńskiego skłania mnie do wewnętrznych rozważań dotyczących magiczności procesu rejestracji obrazu. Otóż na pozór zdjęcie będące dwuwymiarowym zapisem miejsca, czy zdarzeń jest tak na prawdę, w mojej ocenie odrębnym, fizycznym wymiarem, światem równoległym do naszego. Fotografia często ujawnia jak bardzo ułomnymi są możliwości zmysłów i jak bardzo jesteśmy przez to ograniczeni w naszych osądach tego co nas otacza. Długi czas naświetlania, wielokrotne ekspozycje, odbicia, ujawniają informacje, które w naszej pędzącej do nikąd rzeczywistości przepadają.

Prezentowane zdjęcia prezentują dla mnie ontologiczną prawdę o świecie, daleką od li tylko piktorialno-artystycznych założeń. Autor niczym Michals Duane ukazuję pewną magię istnienia świata ożywionego. Duchowość, która przy bardzo werystycznym podejściu do tematu po prostu umyka. To moje zrozumienie intencji autora, pokrywa się z tym co on sam pisze o sobie: „fascynuje mnie odkrywanie tajemnic różnych miejsc i snucie dodatkowych interpretacji na ich temat – co jeszcze może się tu dziać? co ukrywa to miejsce? czy prawda jest tylko taka jaką widać wprost? Interesuje mnie odniesienie do rzeczywistości i iluzji jednocześnie, jako dwóch różnych światów powiązanych ze sobą, ale żyjących oddzielnie, jakby niezależnie. W tym zakresie, zwłaszcza w obszarze „światów równoległych”, bardzo dużą inspiracją jest dla mnie twórczość Brunona Schulza, a także obrazy braci Quay, którzy wiele swoich dzieł tworzyli również pod jego wpływem.

W Leśnych zdarzeniach przedstawiam moje interpretacje na temat lasu i tego, co się dzieje w jego „innych wymiarach”, miejsca magicznego w każdej chwili, w każdym momencie, niezależnie od położenia, sytuacji, pogody czy obecności innych obserwatorów. Zawsze fascynowały mnie drzewa, żywe istoty ogromnych rozmiarów, przez całe swoje życie nieruchomo przytwierdzone do jednego miejsca. Ale czy na pewno nieruchomo? Czy rzeczywiście nie dzieje się z nimi nic więcej?

Tekst: Anna Wolska

Fot. Tomasz Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomasz Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Budzyński Fistag – urodził się w 1963 roku, absolwent Studium Fotografii ZPAF, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 2008. Brał udział w wystawach zbiorowych słuchaczy Studium – w V i VI Dorocznej Wystawie Studium Fotografii ZPAF prezentowanych w Starej Galerii, oraz w projekcie pracowni autorskiej Basi Sokołowskiej Ja i Oni, w wystawie projektów fotograficznych do kalendarza niemiecko-polskiej współpracy gospodarczej, w wystawach autorskich Poza snem, Venezia Riflessa, Venezia dove sei, a także w wystawach zbiorowych Kartki z podróży, Wenecja ♥ 2008 i Wenecja Św. Marka organizowanych w ramach Klubu Wenecjan i innych.

Tomasz Budzyński, Leśne Zdarzenia
Kuratorka: Anna Wolska
Od  5 października do 5 listopada 2016 roku
Wernisaż 5 października 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Obok ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz