Debiutantka zdobywa Nagrodę Literacką Nike!

Laureatką jubileuszowej, 20. edycji Nagrody Literackiej Nike została zeszłoroczna debiutantka – Bronka Nowicka. Nagrodę publiczności otrzymała Magdalena Grzebałkowska. Finałowa gala odbyła się 2 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Bronka Nowicka, „Nakarmić kamień”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bronka Nowicka, „Nakarmić kamień”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bronkę Nowicką, urodzoną w 1974 roku, absolwentkę łódzkiej szkoły filmowej oraz krakowskiej ASP, uhonorowano ze debiut – tom próz poetyckich zatytułowany Nakarmić kamień, który ukazał się w czerwcu zeszłego roku nakładem Biura Literackiego. Penetracja relacji łączących ludzi i rzeczy, kwestionowanie i podważanie zastałych hierarchii, balansowanie na granicy ciała i świata zewnętrznego – to główna problematyka tomu. Nowicka patrzy na świat oczami dziecka, które jeszcze nie zdążyło się przyzwyczaić do rzeczywistości, dla którego funkcje rzeczy nie są ostatecznie określone.

„Czterdzieści cztery zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję” – powiedział o Nakarmić kamień Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury przyznającego Nagrodę. Jego zdaniem w prozie tej jest „groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum”.

Laureatka otrzyma 100 tysięcy złotych oraz statuetkę.

Nagrodę Nike przyznawaną przez publiczność w ramach plebiscytu „Gazety Wyborczej” otrzymała Magdalena Grzebałkowska, autorka reportażu 1945. Wojna i pokój, który ukazał się w Wydawnictwie Agora.

W tym roku w finale Nagrody Literackiej Nike, oprócz obydwu laureatek, znaleźli się:  Ziemowit Szczerek (Tatuaż z tryzubem), Piotr Matywiecki (Którędy na zawsze), Maciej Płaza (Skoruń), Weronika Murek (Uprawa roślin południowych metodą Miczurina) i Renata Lis (W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu).

Nagroda Literacka Nike 2016
Laureatka: Bronka Nowicka, Nakarmić kamień
Laureatka nagrody publiczności: Magdalena Grzebałkowska, 1945. Wojna i pokój
2 października 2016 roku

Dodaj komentarz