this is not true

Kolonia Artystów w Gdańsku zaprasza 3 października na wydarzenie this is not true.

„this is not true” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„this is not true” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co jest prawdą, a co nią nie jest? Czy pytając o nieprawdę, pytamy jednocześnie o prawdę? Można mówić o prawdzie miejsca, o prawdzie ekranu, o prawdzie „wypisanej na twarzy”, a czy można mówić o nieprawdzie miejsca, o nieprawdzie ekranu, o nieprawdzie „wypisanej na twarzy”: w jaki sposób można je zapisać i odczytać?

this is not true jest pewnym znakiem, odciskiem, który „wydarzy się” w przestrzeni galerii i świadomości widza. Zdarzenie to będzie trwało, będzie procesualne, prawdziwe, konkretne i linearne. Performance odbędzie się w poniedziałek, w dniu, kiedy galeria jest zwyczajowo zamknięta. Widz może go doświadczyć, może kontemplować, od momentu, w którym wejdzie do galerii, może, po prostu, w nim trwać od chwili, kiedy zastanie performance. „Nieprawda” zyska cielesność performerki, zamknie się w ruchu i ciele, w pewnych jego ograniczeniach: bólu, kontuzjach, niemożliwościach.

Czy widz uczestnicząc w this is not true poczuje prawdę chwili, czy doświadczy stanu niecodziennego, zostanie „zamknięty” w kontekście miejsca (white cube) i „wydarzeniowości” dzieła sztuki, co pozwoli mu stracić kontakt z rzeczywistością, bieżącym rytmem dnia, z którego wkracza w przestrzeń spektaklu?

Projekt kuratorski jest częścią pracy magisterskiej i realizowany po opieką dr hab. Anny Królikiewicz, którego publiczna obrona odbędzie się o godz. 11.00.

this is not true
Występuje: Magda Jędra
Kuratorka: Emilia Orzechowska
3 października 2016 roku, godz. 19.00
Nowa Kolonia, Gdańsk Wrzeszcz

Dodaj komentarz