Żywa Rzeźba

Od 28 września w Galerii XX1 Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie można oglądać wystawę Andrzeja Dudka-Dürera.

Andrzej Dudek-Dürer, „Mental Steps”, 2001-2002, video (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudek-Dürer, „Mental Steps”, 2001-2002, video (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja, składająca się z wielu wątków twórczości autora, to rodzaj złożonej instalacji, przedstawiającej wszechstronne doświadczenia autora, poprzez grafiki, rysunki, fotografie, techniki mieszane, obiekty, realizacje video i performance.

Koncepcja prezentacji to przedstawienie ciągłego procesu transformacji, wynikającego z bardzo subiektywnych doświadczeń – świadomość reinkarnacji – jak i obiektywnych, śmierci ojca i brata. Te doświadczenia ukazują systematyczny proces w realizowanych projektach artystycznych Dudka-Durera. W jego twórczości pojawia się nieustanna refleksja nad czasem, trwaniem i przemijaniem, materialnością i duchowością. Podczas wernisażu prezentacja Żywej Rzeźby, działanie realizowane non-stop, od 1969 roku w miejscach pojawienia się twórcy.

Andrzej Dudek-Dürer jest jedną z najbardziej oryginalnych, konsekwentnych i rozpoznawalnych osobowości współczesnej polskiej sztuki. Performer, fotograf, grafik, kompozytor i muzyk pracujący często z instrumentami i mediami elektronicznymi, jest aktywny na bardzo wielu polach wypowiedzi – tworzy instalacje, rzeźby, zajmuje się environment, budową instrumentów, działalnością metafizyczno-telepatyczną, antypoezją czy mail artem w ciągłym procesie kreacji i dokumentacji własnego wizerunku oraz rozwoju własnej świadomości.

Swoją twórczość prezentował i prowadził wykłady m.in. w The Art Institute w Chicago; Academy of Art College w San Francisco; Conservatorio National de Musica w Mexico City; School of Art Otago Polytechnic w Dunedin – Nowa Zelandia; The City Art Institute w Sydney; University of California, Berkeley; ASP w Gdańsku; Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011.[…] Nagrody: Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, 2014, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla Kultury Polskiej, 2014.

Dokumentacje i prace w wielu zbiorach prywatnych i publicznych (m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Miejskie we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęty Dolnośląskiej we Wrocławiu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago).

Opracowanie noty: Krzysztof Dobrowolski Centrum Sztuki WRO (fragment)

Andrzej Dudek-Dürer, Żywa Rzeźba
Od 28 września do 28 października 2016 roku
Wernisaż 27 września 2016 roku, godz. 18.00
Galeria XX1, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz