• 2016-10-01

9. Avant Art Festival

W dniach od 3 do 8 października we Wrocławiu, w ramach 9. Avant Art Festival, odbędzie się 5. edycja Avant Art Film – przeglądu filmów o muzyce.

„Live from Tokyo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Live from Tokyo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim festiwalu, Japonia będzie głównym bohaterem programu filmowego. Bedzie można zobaczyć historię japońskiego outsidera Nofumi Ishimaru, wyjątkowy projekt z muzyką na żywo i obraz Live from Tokyo w konwencji teledysku, a także podziemne życie klubowe Japonii. Filmy wyświetlane będą w Kinie Nowe Horyzonty i na Dworcu Świebodzkim.

Dziewiąta edycja Avant Art Festival przybliży fenomeny japońskiej awangardy w muzyce, teatrze i filmie. W programie festiwalu znalazł się krótki przegląd filmów o muzyce japońskiej.

Yximalloo ( 2014) w reżyserii Tadhg’a O’Sullivana i Feargala Warda stanowi impresję na temat wyborów życiowych i artystycznych (oraz ich konsekwencji) japońskiego outsider-artysty Nofumi Ishimaru. Niepokój estetyczny jego synkretycznej twórczości (lo-fi, drum n’bass, noise, psychodelia itd.) zderza się w tym obrazie z egzystencją na społecznych pograniczach. Podany w konwencji teledysku Live from Tokyo, zrealizowany przez Lewisa Rapkina (USA, 2010) przedstawia wybujałą różnorodność środowiska muzycznego japońskiego megalopolis, konfrontując ją z obrazem miasta zakorzenionego w wyobrażeniach Zachodu. Mike Watt  w filmie Kevina Mc Gue Live House (2009) prowadzi widza przez zatłoczone, przesycone tytoniowym dymem, podziemne kluby Japonii – dając świadectwo żywotności i promieniowania impulsu niezależności tamtejszej sceny muzycznej. 2045: Carnival Folklore (2015), noise’owy para-musical, zainspirowany awarią reaktora atomowego w Fukushimie, połączony będzie z występem Sierror! – projektu reżysera i scenarzysty filmu (odpowiednio: Naoki Kato i Keisuke Masuda), który „niszczy uszy elektroniką, gitarą, wyciem i sprzężeniami”.

 „2045: Carnival Folklore” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„2045: Carnival Folklore” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poza programem filmowym w ramach tegorocznego Avant Art Festival zaprezentowane będą występy czołowych przedstawicieli teatru tańca Butoh: Kena Mai i Ayę Irizuki – artystów uwypuklających w swojej twórczości odmienne aspekty tej tradycji. Repertuar muzyczny festiwalu obejmuje występy zarówno artystów, których zwykło się określać mianem „kultowych”, jak i nowych zjawisk muzyki japońskiej. Luminarz noise/psych/improv Keiji Haino wystąpi na jednej scenie z regularnym współpracownikiem Merzbow: Balázsem Pándi; chłodna, introspektywna elektronika Phew połączy siły z ekspresją Alexandra Hacke (Einstürzende Neubauten) i Danielle de Picciotto (Die Haut, Crime and the City Solution); precyzyjną, robotyczną elektronikę zaprezentują wydający w niemieckim techno-labelu raster-noton Kyoka, Aoki Takamasa i Ueno Masaaki, zaś nowoczesnego wydania industrial spodziewać możemy się po Group A (Tommi Tokyo & Sakaya Botanic). Poza wymienionymi na scenie AAF 2016 zagrają również m.in.: Kristen, Zamilska czy Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty).

9. Avant Art Festival 
Od 3 do 8 października 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz