W dniach 28–30 października Zeruya Shalev odwiedzi Warszawę i Kraków. Jej najnowsza książka Ból ukaże się nieco wcześniej – 12 października.

Zeruya Shalev, „Ból" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Zeruya Shalev, „Ból" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis.
Amos Oz

Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielką młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu i gniewu jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny i zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata. Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza.

Piąta powieść Shalev pokazuje, jak wygląda życie w Izraelu. To najlepsza książka pisarki do tej pory. Napisana jest z rzadko spotykaną intensywnością uczuć, z której znana jest proza Shalev.
Der Spiegel

Zeruya Shalev – izraelska pisarka. Ma tytuł magistra studiów biblijnych i pracuje jako redaktor w wydawnictwie Keshet. 29 stycznia 2004 roku, kiedy wracała razem z dzieckiem do swojego domu w Rehavii w Jerozolime, palestyński zamachowiec-samobójca wysadził miejski autobus, w chwili gdy mijała go pisarka. Powrót do zdrowia zajął jej cztery miesiące.

Shalev opublikowała pięć powieści: Życie miłosne (W.A.B. 2003), Mąż i żona (W.A.B. 2004), Po rozstaniu (W.A.B. 2008), Co nam zostało (W.A.B. 2013) i Ból, tomik poezji i książki dla dzieci. Życie miłosne oraz Mąż i żona zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytyków zarówno w Izraelu, jak i za granicą. Zostały przetłumaczone na 21 języków i stały się bestsellerami w wielu krajach. Shalev otrzymała wiele nagród, m.in.: Book Publishers’ Association’s Gold and Platinum Prizes, German Corine Book Award (2001), French Amphi Award i trzykrotnie nagrodę ACUM (1997, 2003, 2005). Mąż i żona była również nominowana do francuskiej Prix Femina (2002) i została ujęta na francuskiej liście Fnac jako jedna z 200 najlepszych książek dekady.

Zeruyę Shalev będzie można spotkać  podczas Targów Książki w Krakowie i Festiwalu Conrada:

29 października, Targi Książki w Krakowie

  • 14.00–15.30 spotkanie autorskie, Sala BUDAPESZT
  • 15.30–16.00 podpisywanie książek (stoisko D37 Izrael)

30 października, Targi Książki w Krakowie i Festiwal Conrada

  • 12.00–13.00 podpisywanie książek (stoisko C 46 Wydawnictwo W.A.B.)
  • 16.30–17.30 dyskusja Izrael to literatura (goście: Zeruya Shalev, Yishai Sarid, Eshkol Nevo, prowadzenie: Karolina Szymaniak, miejsce: Pałac Czeczotki)

Zeruya Shalev, Ból
Przekład: Magdalena Sommer
Premiera: 12 października 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz