Szekspirowskie miasto

W.H. Auden, jeden z najwybitniejszych poetów i eseistów XX wieku, w swoim najważniejszym zbiorze szkiców poświęcił Szekspirowi odrębną część, Szekspirowskie miasto. Z siedmiu składających się na nią tekstów aż pięć ukazuje się po polsku pierwszy raz.

W. H. Auden, „Szekspirowskie miasto" (źródło: mat. pras. wydawcy)

W. H. Auden, „Szekspirowskie miasto" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Są to rzeczy najwyższej próby literackiej i krytycznej: na wskroś oryginalne odczytania Otella i Kupca weneckiego, prowokujące do refleksji syntezy oraz omówienia amerykańskiej powieści i francuskiej baśni ludowej – utworów rzucających zaskakujące światło na dzieło Szekspira.

Szekspir po prostu ożywia życie niezależnie od tego, jak bezsensowne mogłoby się wydawać. Nikt inny nigdy tego nie potrafił. Ożywia je zarówno przez swoją głęboką rozpacz i pesymizm, jak i przez humor i absolutnie diaboliczny cynizm.
Francis Bacon

W.H. Auden to jeden z tych pisarzy, którzy – poza ogromnym talentem poetyckim – zasłynęli także tym, że mieli umysł encyklopedyczny, przenikliwy, analityczny. Był autorem wielostronnym, wszystko wiedział i wszystko czytał. Pasjonował go Szekspir. Jego eseje o tym wielkim dramaturgu i poecie są mądre, błyskotliwe, aktualne. Otrzymujemy je teraz w doskonałym przekładzie Agnieszki Pokojskiej.
Adam Zagajewski

W.H. Auden, Szekspirowskie miasto
Premiera: październik 2016 roku
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz