Debata o Kulturze

Debata o „Kulturze”, a dokładniej spotkania i reminiscencje wokół tego paryskiego miesięcznika, odbędą się w dniach 10–13 października z okazji 70. rocznicy powstania Instytutu Literackiego.

Debata o „Kulturze" (źródło: mat. pras. organizatora)

Debata o „Kulturze" (źródło: mat. pras. organizatora)

W dniach 10–13 października odbędzie się w Łodzi konferencja naukowa z okazji 70. rocznicy powstania Instytutu Literackiego w Paryżu. Konferencja to efekt współpracy łódzkich uczonych prof. Rafała Stobieckiego i prof. Sławomira M. Nowinowskiego z dysponentami spuścizny po dziele Jerzego Giedroycia Stowarzyszeniem Instytut Literacki „Kultura” z Maisons-Laffitte pod Paryżem. Konferencja będzie okazją do podsumowania dorobku naukowego – zarówno historiograficznego, jak i literaturoznawczego – poświęconego badaniu dziejów paryskiej „Kultury”. Wśród gości konferencji znajdą się wybitni historycy i badacze literatury, nie zabraknie także osób z kręgu Jerzego Giedroycia (m.in. prof. Krzysztof Pomian, Adam Michnik, Basil Kerski).

Wydarzeniom naukowym będzie towarzyszył program kulturalny, przeznaczony dla szerszej publiczności. Zobaczymy m.in. wystawę unikalnych fotografii z archiwum Instytutu Literackiego (12 paź. galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego). Wystawa prezentuje uwiecznione w obiektywie fotograficznym sylwetki kluczowych postaci z kręgu paryskiej „Kultury” m.in. Jerzego Giedroycia, Zofii i Zygmunta Hertzów, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Gustawa Herling-Grudzińskiego, Marka Hłaski i wielu innych wybitnych ludzi kultury, nierzadko przedstawionych z prywatnej, „domowej” perspektywy. Ponadto odbędzie się również wernisaż odnalezionego obrazu Józefa Czapskiego (11 paź, Centrum Dialogu w Łodzi).

Debata o „Kulturze”. Spotkania i reminiscencje w 70. rocznicę powstania Instytutu Literackiego
Od 10 do 13 października 2016 roku
Rzym, Paryż, Łódź

Dodaj komentarz