Debata o Kulturze

Debata o „Kulturze”, a dokładniej spotkania i reminiscencje wokół tego paryskiego miesięcznika, odbędą się w dniach 10–13 października z okazji 70. rocznicy powstania Instytutu Literackiego.

Debata o „Kulturze" (źródło: mat. pras. organizatora)

Debata o „Kulturze" (źródło: mat. pras. organizatora)

W dniach 10–13 października odbędzie się w Łodzi konferencja naukowa z okazji 70. rocznicy powstania Instytutu Literackiego w Paryżu. Konferencja to efekt współpracy łódzkich uczonych prof. Rafała Stobieckiego i prof. Sławomira M. Nowinowskiego z dysponentami spuścizny po dziele Jerzego Giedroycia Stowarzyszeniem Instytut Literacki „Kultura” z Maisons-Laffitte pod Paryżem. Konferencja będzie okazją do podsumowania dorobku naukowego – zarówno historiograficznego, jak i literaturoznawczego – poświęconego badaniu dziejów paryskiej „Kultury”. Wśród gości konferencji znajdą się wybitni historycy i badacze literatury, nie zabraknie także osób z kręgu Jerzego Giedroycia (m.in. prof. Krzysztof Pomian, Adam Michnik, Basil Kerski).

Wydarzeniom naukowym będzie towarzyszył program kulturalny, przeznaczony dla szerszej publiczności. Zobaczymy m.in. wystawę unikalnych fotografii z archiwum Instytutu Literackiego (12 paź. galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego). Wystawa prezentuje uwiecznione w obiektywie fotograficznym sylwetki kluczowych postaci z kręgu paryskiej „Kultury” m.in. Jerzego Giedroycia, Zofii i Zygmunta Hertzów, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Gustawa Herling-Grudzińskiego, Marka Hłaski i wielu innych wybitnych ludzi kultury, nierzadko przedstawionych z prywatnej, „domowej” perspektywy. Ponadto odbędzie się również wernisaż odnalezionego obrazu Józefa Czapskiego (11 paź, Centrum Dialogu w Łodzi).

Debata o „Kulturze”. Spotkania i reminiscencje w 70. rocznicę powstania Instytutu Literackiego
Od 10 do 13 października 2016 roku
Rzym, Paryż, Łódź

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR