Kartoflada

O czym jest Kartoflada? Lepiej zapytać: o czym nie jest? Finalista Nagrody Nike Tomasz Piątek w swojej najnowszej powieści żongluje konwencjami i stylami, nie szczędzi też celnych obserwacji na temat współczesnej polskiej rzeczywistości. Elementy Bildungsroman, powieści drogi, powieści szkatułkowej, thrillera politycznego (dopatrzeć się można nawet eposu rycerskiego), a wszystko solidnie doprawione ironią, absurdem i czarnym humorem.

Tomasz Piątek, „Kartoflada” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Tomasz Piątek, „Kartoflada” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Wszystko zaczyna się od tego, że dwóch kumpli – Pietuszenko i Nadleśniczy – wyprawia się na Paluch po odbiór arcyważnej przesyłki od firmy Xantis. W tej pełnej niespodzianek i przygód drodze dołącza do nich jeszcze jeden tajemniczy pasażer o bulwiastej twarzy, szaroblond kartofel, który zaczyna opowiadać własną historię. Na domiar złego zaplątany jest w nią sam papież.

Kartoflada to powieść spiskowa. Ale nie rozgrywa się w wieżowcach i bankach, tylko w prowincjonalnych aresztach śledczych i dusznych seminariach duchownych. To podróż po polskich dziurawych drogach. To eksploracja mózgu hejtera, który okazuje się wielowarstwowy jak szkolna hodowla pleśni. To prawdziwa opowieść o przyjaźni – o przyjaźni, która nie zawsze jest prawdziwa.

Nadleśniczy właśnie miał zrobić schodki do wanny dla swojej niesprawnej mamy, kiedy zadzwonił Pietuszenko, któremu przytrafiła się życiowa szansa, żeby stać się częścią systemu. Antypolskiego, ale jednak lepszego sortu. Jedyny problem jest taki, że po tę szansę trzeba pojechać na Paluch. Takie miejsce na końcu Warszawy, gdzie trafiają niechciane zwierzęta i wymykające się z rąk przesyłki pocztowe.

Tomasz Piątek

Tomasz Piątek (ur. 1974) w latach 1993–1998 mieszkał i pracował w Mediolanie, najpierw jako tłumacz więzienny i sądowy, później dziennikarz. Autor kilkunastu książek: Heroina (2002, nowe wydanie W.A.B. 2009), Kilka nocy poza domem (2002), Żmije i krety (2003), Szczury i rekiny (2004), Elfy i ludzie (2004), Bagno (2004), Przypadek Justyny (2004), Nionio (2005), Dobry pan (2005), Błogosławiony wiek (2006), Pałac Ostrogskich (W.A.B. 2008), Morderstwo w La Scali (W.A.B. 2009), Wąż w kaplicy (W.A.B. 2010), Antypapież (2011), Podręcznik dla klasy pierwszej (Krytyka Polityczna 2011), Miasto Ł. (W.A.B. 2012) i Magdalena (W.A.B. 2014). Tłumaczony na wiele języków, dwukrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, raz do Europejskiej Nagrody Literackiej, do Nagrody Wielkiego Kalibru i do Nagrody Norwida. Jego Pałac Ostrogskich znalazł się w finale Nagrody Nike. Tomasz Piątek zakładał kanał telewizyjny Kino Polska, współpracował i współpracuje z wieloma mediami (m.in. TVP, Canal+, Radiostacja, „La Stampa”, „Polityka”, „Film”, Tok FM, „Gazeta Wyborcza”). Dwukrotnie leczył się z narkotykowo-alkoholowego uzależnienia.

Tomasz Piątek, Kartoflada
Premiera: 28 września 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR