Elevator Music

Trafo Trafostacja Sztuki zaprasza na wernisaż 4. odsłony programu Sound Systems, w ramach której zaprezentuje wystawę Elevator Music Ari Benjamina Meyersa. Otwarcie wystawy odbędzie się 1 października a 2 października o godz. 14.00 spotkanie z artystą, z udziałem niezależnej kuratorki Annabelle Von Girsewald.

Ari Benjamin Meyers, „Elevator Music” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ari Benjamin Meyers, „Elevator Music” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elevator music (Muzyka do windy) to hołd złożony współczesnej redefinicji pojęcia miejsc przechodnich, w codziennym życiu zwykle zupełnie niezauważanych. Performatywna instalacja, umieszczona w przestrzeni TRAFO, zaskakuje zwiedzających podczas jazdy windą przez kolejne piętra galerii. Ruch podczas wchodzenia i wychodzenia z windy znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w muzyce, i stanowi odniesienie do poprzedniej pracy Meyersa, Chamber Music, skomponowanej dla Berlinische Galerie w 2013 roku. Mimo tego, że takie „przestrzenie pomiędzy” są niezbędne z konstrukcyjnego punktu widzenia, znaczenie ich roli i funkcjonalność często nie przekłada się na widoczność w danym modelu architektonicznym. Podkreślając przy pomocy Elevator Music zwykłą codzienność tych chwil, na przekór banałowi i nudzie, których spodziewamy się w czasie takich podróży, Meyers wydobywa performatywny potencjał tych przechodnich, ulotnych momentów. W pracy na skrzypcach gra Ayumi Paul.

Ari Benjamin Meyers – urodził sie w 1972 w Nowym Jorku, mieszka i tworzy w Berlinie. W swoich pracach Meyers, który studiował kompozycję I dyrygenturę w Juilliard School, na Uniwersytecie Yale oraz Peabody Institute, bada struktury I procesy, które redefiniują perfromatywną, społeczną i efemeryczną naturę muzyki. Dotychczasowe wystawy indywidualne i projekty to m.in.: Black Thoughts, Esther Schipper (2013); Chamber Music (Vestibule), BerlinischeGalerie (2013,2014); Just in Time, Just in Sequence, This is Not Detroit Festival, Schauspielhaus Bochum (2014); The Verismo Project (Franz Hartwig, A Most Wanted Man) Kino International Berlin (2015); Beating Time, Martin-Gropius-Bau Berlin (2015); Wspomnienia przyszłości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (2016); The Name of This Band is The Art, RaebervonStenglin, Zurych (2016). Najbliższe wystawy to m.in. Hamburger Bahnhof, Berlin (2016); Spring Workshop, Hong Kong (2017); Witte de With, Rotterdam (2017); Lenbachhaus, Monachium (2017). Meyers pracował i występował z wieloma zespołami, w tym The Residents, EinstürzendeNeubauten i Chicks on Speed. Współpracował m.in. z Anri Sala, reprezentującym Francję na 55. Biennale w Wenecji (2013) przy pracy Ravel, Ravel, Unravel; z Dominique Gonzalez-Foerster w Fondation Louis Vitton (2014), przy pracy T.451 w TenstaKonsthall w Szwecji (2012) i K.62/K.85 w Performa ’09 w Nowym Jorku (2009). Meyers był dyrektorem muzycznym i dyrygentem przedstawienia Il Tempo del Postino, wystawianego podczas Manchester International Festival w 2007 i Art Basel w 2009, którego kuratorem był Hans Ulrich Obrist I Phillippe Parreno. Współpracował z Tino Sehgal przy Symphony X w KW Berlin i K21 w Dusseldorfie (2014), This Variation w Documenta 13 w Kassel (2012) i przy przedstawieniu baletowym, którego premiera będzie miała miejsce we wrześniu 2016 w Paryżu. Ostatnio nakładem wydawnictwa Walther König ukazała się książka Music on Display, dokumentująca pracę i dokonania artysty.

Ari Benjamin Meyers, Elevator Music
Od 1 października do 31 grudnia 2016 roku
Wernisaż: 1 października 2016 roku, o godz. 19.00
Spotkanie z artystą, z udziałem kuratorki Annabelle von Girsewald  
2 października 2016 roku, o godz. 14.00
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz