Ciemne miejsce za drzwiami

Na wystawie Ciemne miejsca za drzwiami  w Galerii Monopol w Warszawie można zobaczyć obrazy Łukasza Korolkiewicza (ur. 1948) oraz obiekty, filmy i rysunki Krzysztofa Zarębskiego (ur. 1939).

Łukasz Korolkiewicz i Krzysztof Zarębski, „Ciemne miejsce za drzwiami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Korolkiewicz i Krzysztof Zarębski, „Ciemne miejsce za drzwiami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć artyści posługują się różnymi mediami, łączy ich zainteresowanie tym co zmysłowe i erotyczne, w wersji bardziej symbolicznej u Korolkiewicza i nierzadko dosyć dosłownej u Zarębskiego.

Co warte podkreślenia, obaj artyści poruszali tę tematykę jeszcze w czasach, kiedy w oficjalnej obyczajowości Polski Ludowej wszelkie kwestie związane z seksualnością były skrzętnie pomijane, a ich realizacja mogła odbywać się tylko w ukryciu.

W swoich pracach zarówno Korolkiewicz, jak i Zarębski raz przyjmują postawę dyskretnego voyera, by innym razem eksplorować z ekshibicjonistyczną przyjemnością własną zmysłowość.

Tytułowe Ciemne miejsce za drzwiami, to obszar skrywanych pragnień i niepokojów, a czasem drobnych perwersji, które, niezależnie od systemu społeczno-politycznego realizowane są przez „zwykłych” ludzi w tak zwanym „zaciszu domowym” ich zupełnie zwyczajnych mieszkań.

Ciemne miejsce za drzwiami, Łukasz Korolkiewicz i Krzysztof Zarębski
Od 24 września do 30 listopada 2016 roku
Galeria Monopol w Warszawie

Dodaj komentarz