• 2016-09-29

Film Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała film Powidoki w reżyserii Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Andrzej Wajda, fot. Marcin Kułakowski, PISF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Wajda, fot. Marcin Kułakowski, PISF (źródło: materiały prasowe organizatora)

W uzasadnieniu Komisji Oscarowej można przeczytać:

Po długiej i interesującej dyskusji, większością głosów, przy akceptacji odmiennego wyboru niektórych członków, Komisja Oscarowa wybrała film Powidoki Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara.

Film Powidoki ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane.

Andrzej Wajda zawsze w sposób szczególny odnosił się do bohaterów i ich osobistych historii. Stawiając człowieka w centrum swojego zainteresowania, nie uchyla się od wnikliwej analizy jego złożonych relacji z często brutalnie ingerującym w życie jednostki światem. Dziś warto docenić tych, którzy konsekwentnie i z wielką odpowiedzialnością potrafią pokazać los ludzki w jego indywidualnym, intymnym wymiarze, ale i w konfrontacji z niosącą zagrożenia rzeczywistością.

Andrzej Wajda jest twórcą niezwykle cenionym wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za całokształt twórczości, którego filmy były czterokrotnie nominowane w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wielkimi atutami Powidoków są zdjęcia Pawła Edelmana i kreacja Bogusława Lindy w roli Władysława Strzemińskiego. W naszej ocenie film Andrzeja Wajdy będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej.

O filmie:

Bohaterem filmu Powidoki jest Władysław Strzemiński, artysta, który doświadczył w czasach socrealizmu dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, EC1 Łódź – Miasto Kultury i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowe.

„Powidoki”, fot. Anna Włoch, Akson Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powidoki”, fot. Anna Włoch, Akson Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powidoki, reż. Andrzej Wajda
Polski kandydat do Oscara 2016 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Dodaj komentarz