• 2016-09-28

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Już w najbliższą sobotę 1 października w Sali Koncertowej CKK Jordanki wystąpi laureat wielu międzynarodowych konkursów – wiolonczelista Marcin Zdunik. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro Kai Bumann – obecnie szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

Kai Bumann (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kai Bumann (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pierwszej części koncertu będzie można usłyszeć znaną z programów wielu koncertów symfonicznych – Uwerturę fantastyczną Bajka – ojca opery polskiej – Stanisława Moniuszki oraz znakomity Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33. Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu Marcina Zdunika. Koncert ze względu na swój poziom trudności jest bardzo lubiany przez wirtuozów tego instrumentu, którzy mogą wówczas wykazać się niezwykłymi umiejętnościami. Utwór odznacza się elegancją formy, wytrawną techniką kompozytorską i bezpośredniością stylu.

Drugą część koncertu wypełni wielkie dzieło Johanessa Brahmsa – I Symfonia c-moll op. 68. Teoretycy muzyki nazywają je X Symfonią, sugerując, że jest ono kontynuacją cyklu beethovenowskiego. Prace nad tą symfonią trwały kilkanaście lat, ale słychać w niej dopracowanie pod każdym względem – zarówno melodycznym, jak i harmonicznym. Mimo, że Brahms przez lata wzbraniał się przed pisaniem muzyki symfonicznej to tym dziełem ukazał światu, że nie tyle doszedł do tego punktu co Beethoven, lecz poszedł dalej, wykorzystując zdobycze nowej epoki – romantyzmu. Swoją I symfonią wskazał współczesnym, że forma i treść symfoniczna nie została wyczerpana w IX symfonii Beethovena.

Międzynarodowy Dzień Muzyki
1 października 2016 roku, godz. 18.00
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Toruń

Dodaj komentarz