• 2016-09-27

Alchemia Teatru

Od 21 do 30 października w Krakowie pod hasłem Spotkajmy się w tłumie będzie trwał Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru.

„Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku organizatorzy stawiają przed uczestnikami i widzami zagadnienie: spotkania w tłumie. Celem jest podkreślenie rangi realnego spotkania opartego na fizycznej obecności i uważnej komunikacji z drugim człowiekiem.

Wszechobecności portali społecznościowych służy co prawda integracji młodych ludzi, która czasem zachodzi kosztem realnego wyjścia z domu i szukania kontaktu z drugim człowiekiem.

Doceniając znacznie i możliwości, które daje Internet, organizatorzy chcą podkreślić, że kontakt, uścisk dłoni i rozmowa w cztery oczy również posiada niezastąpioną siłę i moc oddziaływania. W tym aspekcie kultura i sztuka a zwłaszcza teatr posiadają nadal monopol stwarzania warunków do tworzenia więzi, wspólnoty, tak niezbędnych do prawidłowego funkcjonowaniu w świecie. Teatr jako sztuka jest nierozerwalnie związany ze zjawiskiem spotkania, bez którego nie spełnia się akt teatru.

Spotkajmy się w tłumie jest grą słowną, sygnalizującą pewną trudność, którą trzeba przezwyciężyć, aby do spotkania doszło. W skomercjalizowanym świecie i materialnym podejściu do życia właśnie teatr może być szczególną „przestrzenią dla swobodnego wypowiedzenia siebie, wskazania na to, co nas nurtuje, bulwersuje”.

Nie jest łatwo, ale warto dążyć ku temu i kształtować tę potrzebę w uczestnikach i widzach. W odczuciu organizatorów ogromne znacznie ma spotkanie i wyjście ku drugiemu człowiekowi, dając szansę na rozwój i kształtowanie wrażliwości poprzez aktywne uczestnictwa w kulturze i sztuce. Pojęcie „tłumu” dotyczy zarówno anonimowego tłumu ludzi mijanych w pośpiechu, spotykanych w marketach, środkach komunikacji, metrach, w teatrach, muzeach, imprezach masowych …oraz „wirtualnego tłumu” mierzonego liczbą lajków, poślubień, zaczepek, zdjęć, wydarzeń.

„Tłum” zostanie potraktowany także metaforycznie jako napływ różnych informacji, poglądów, propozycji, z których każdy powinien umieć wyłonić tę najważniejszą dla niego. Tłum jednak najczęściej kojarzy się z brakiem podmiotowości i brakiem tożsamości. W skomercjalizowanym świecie i materialnym podejściu do życia właśnie teatr może być szczególną „przestrzenią dla swobodnego wypowiedzenia siebie, wskazania na to, co nas nurtuje, bulwersuje ”. Jest nośnikiem szczególnego zjawiska – autentycznego spotkania tych, którzy mają coś do przekazania i tych którzy słuchają. A o spotkanie jest coraz bardziej trudno.

Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru: Spotkajmy się w tłumie 
Od 21 do 30 października 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR