• 2016-09-27

Carrantuohill w Starej Piwnicy

26 października w klubie muzycznym Stara Piwnica przy ul. Krupniczej 15 odbędzie się długi koncert w ramach Irlandzkiego Wieczoru. Wystąpi Carrantuohill – najsłynniejszy polski zespół grający muzykę celtycką.

 Carrantuohill (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carrantuohill (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa Carrantuohill istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na celtyckich korzeniach. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna), poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Carrantuohill wielokrotnie gościł w Irlandii. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Później kolejno w 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali – Cork Folk Festival oraz w słynnym Fox’s Pubie czy też w St’Anns Church w Dublinie. Irlandzkie koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz w lipcu 2005 roku na jednym z największych – festiwalu Dancing with Lunasa w malowniczym zamku w Kinnitty. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.

W 1998 roku Carrantuohill koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.

Od 2004 roku jest gościem festiwalu Roches de Celtiques w Rochetaillee we Francji. Zespół miał też okazję wystąpić na koncertach w Lyonie, Chambles, St.Etienne, St.Victor, Villard de Lans, Caloire.

W 2007 roku zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – Fryderyka 2006 w kategorii Album Roku Etno – Folk za płytę Session Natural Irish & Jazz. Carrantuohill zrealizował dotąd blisko 2000 koncertów w kraju i za granicą.

Carrantuohill ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami. W 1997 roku odbył trasę koncertową ze szkocką grupą The Battlefield Band. Zespół występował również z Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Court. Na tej samej scenie zespół spotkał się również z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liamem O’Flynnem oraz czołowym gitarzystą Arty McGlynem. Z legendarnym Jackie Daly’m Carrantuohill spotkał się w irlandzkim Cork, zaś w Kinnitty dzielił scenę z wybitnym Donallem Lunny i Johnem Carty.

Carrantuohill 
26 października 2016 oku, godz. 20.00
Klub muzyczny Stara Piwnica we Wrocławiu

Dodaj komentarz