Ta kredka blaknie

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza 27 września na wernisaż wystawy Agnieszki Rogóz pt. Ta kredka blaknie oraz Andrzeja Dudka-Dürera.

Agnieszka Rogóz, „Światłoczułe”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Rogóz, „Światłoczułe”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lekki, zdawałoby się ironiczny i przewrotny tytuł wystawy Agnieszki Rogóz jest odniesieniem nie tylko do techniki tworzenia, którą w ostatnim czasie sobie upodobała, ale także stanowi swoistego rodzaju punkt wyjścia do całej wystawy i podejmowanych przez nią zabiegów artystycznych. Na wystawie zaprezentowane zostaną różnorodne formalnie rysunki i obrazy oraz instalacja dźwiękowa. Punktem wspólnym pokazywanych prac jest ich eteryczność określona poprzez wspomnianą tytułową blaknącą kredkę. To także odwołanie do tymczasowego wycofania i swoistego rodzaju „nieistnienia”. Artystka opowiadając nam historię „znikania” zapewnia jednocześnie o „pojawianiu się” i ponownym „przybyciu”, co wyraźnie można odczytać w jej pracach.

Światłoczułe – tytuł jednej z prac, zielonego, zanikającego sądeckiego pejzażu przedstawiający widok z góry Just jest przyczynkiem do nadania tonu całej wystawie. Znikająca na rysunku kredka, ma mocno sentymentalny charakter – to kredka odziedziczona po dziadku artystki – konstruktorze samolotów. Rysunek kredką dokładnie odpowiada stosowanym zabiegom twórczym, w których elementem dominującym jest oniryczność, zwiewność i ulotność, jakby artystka stawiając lekkie kreski i kształty, zamykała je w innym wymiarze istnienia.

Małgorzata Miśkowiec

Agnieszka Rogóz – urodzona w 1985 roku, sądeczanka. W 2012 ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Swoje prace wystawiała m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu (2015), Nowosądeckiej Małej Galerii (2012), Salonie Akademii w Warszawie (2010) oraz w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu (2008). Mieszka i pracuje w Warszawie

Agnieszka Rogóz, Ta kredka blaknie
Od 28 września do 28 października 2016 roku
Wernisaż 27 września 2016 roku, godz. 18.00
Galeria XX1 Kuchnia, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz