Pozorność perfekcji

Ośrodek Sztuki XS zaprasza na otwarcie wystawy Krzysztofa Golińskiego Pozorność perfekcji, towarzyszącej programowi Warszawa | Berlin 2016, poświęconemu nowym mediom i sztuce (post)internetu, organizowanemu przez Fundację Badań Przestrzeni Publicznej TU oraz XS.

Krzysztof Goliński, „Pozorność Perfekcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Goliński, „Pozorność Perfekcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pozorność perfekcji składa się z prac stworzonych na przestrzeni 2016 roku. Prezentowane obiekty są rezultatem eksploracji obszaru na przecięciu chaosu i porządku. Artystyczna próba zmierzenia się z komputerową dokładnością, algorytmem i wpisaną w tę metodę pracy przypadkowością, dąży do odpowiedzi na pytanie, czy osiągnięcie doskonałości jest możliwe, a także czy jest potrzebne.

Każda z serii powstała jako program komputerowy, który generuje geometryczną abstrakcyjną kompozycje wizualną. Liczba możliwych wyników jest nieograniczona. Każdy z nich jest unikalny, mimo że wszystkie zachowują zdefiniowane w ramach algorytmu właściwości. Zwieńczeniem procesu jest dokonanie przez artystę arbitralnego wyboru jednego z cyfrowych wariantów dzieła, a następnie przeniesienie go na fizyczne medium, za pomocą tradycyjnych technik wprowadzających organiczną niedoskonałość. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowany zostanie projekt displaycement stworzony we współpracy z Wiesławem Bartkowskim.

Krzysztof Goliński – urodził się w 1981 w Wiedniu, artysta multimedialny specjalizujący się w tworzeniu obrazów algorytmicznych, instalacji interaktywnych i obiektów generatywnych. Współzałożyciel grupy panGenerator. Brał udział w wielu wystawach i festiwalach w Polsce i na świecie, między innymi: Ars Electronica, Pause Fest Melbourne, PrintScreen Tel Aviv, WRO media art biennale, Łódź Design. Współtworzone przez niego prace można było oglądać w instytucjach takich jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego. Nominowany w rankingu 50 najbardziej kreatywnych w biznesie magazynu Brief. Zdobywca Złotego Lwa na prestiżowym Cannes Lions International Festival of Creativity. Wykładowca School of Form.

Krzysztof Goliński, Pozorność perfekcji
Organizatorzy: Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU, Ośrodek Sztuki XS
Od 29 września do 7 października 2016 roku
Wernisaż 29 września 2016 roku, o godz. 19.00
Ośrodek Sztuki XS w Warszawie

Dodaj komentarz