Miasto Kreatywne, a w nim Filip Springer

BWA w Tarnowie zaprasza na spotkanie z Filipem Springerem – promocję książki Miasto Archipelag z Tarnowem na okładce (i w treści) oraz rozmowę z autorem, którą poprowadzi Barbara Bułdys (Muzeum Okręgowe w Tarnowie). Wydarzenie towarzyszy nieKonferencji Miasto Kreatywne/Tarnów, która odbędzie się 27 i 28 września w przestrzeni tarnowskiego Klastra Przemysłowego.

„Miasto Kreatywne / Tarnów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miasto Kreatywne / Tarnów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto Archipelag: Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Był też w Tarnowie. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

Wydawnictwo Karakter

Miasto kreatywne/Tarnów – nieKonferencja projektantów, twórców, dziennikarzy, animatorów i menedżerów kultury, lokalnych patriotów, samorządowców to otwarta konferencja dla osób, które poszukują rozwiązań dla przyszłości Tarnowa i regionu, a także dla tych którzy poszukują tutaj pracy. Właściwie będzie to nieKonferencja, bo organizatorzy uciekają od formuły wykładu. Wierzą, że spotkania ludzi z różnych branż, przykłady dobrych praktyk, dyskusje i siła kontaktów twarzą w twarz, mają sens. Podobnie jak łączenie w codziennym życiu idei z praktyką.

Kreatywność wymaga porzucenia wytartych schematów. Dlatego pierwszy dzień imprezy będzie „wyjściem z pudełka”, otworzeniem się na to co myślą i robią cenieni eksperci i praktycy. Nie ma kreacji bez idei, wartości, wizji przyszłości. Gośćmi tego dnia będą m.in. Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, prezeska Fundacji Bęc Zmiana, która zajmuje się tymi zjawiskami, które aktualnie są – lub w najbliższej przyszłości staną się – istotną częścią debaty publicznej; Artur Celiński – ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast, miejski aktywista, szef zespołu badawczego DNA Miasta; Krzysztof Głomb – Założyciel, prezes zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie, które od 20 lat stymuluje e-rozwój samorządów w Polsce, lider eksperymentalnego centrum edukacji i kreacji cyfrowej Fabryka Przyszłości.

Dzień drugi to spotkania, warsztaty, konsultacje na tematy, które są ważne dla pracujących w branży kreatywnej. To dzień wiedzy i umiejętność, gotowych rozwiązań i recept. Osobom, które zaczynają pracować lub szukają pracy w branżach kreatywnych organizatorzy chcą przekazać wiedzę dotyczącą m.in.: praw autorskich związanych z ich działalnością twórczą, prawnych aspektów zawierania umów, sposobów rozliczania podatków, skutecznego kontaktu z klientem czy pracodawcą, coworkingu, funkcjonowania start-upów, źródeł finansowania projektów artystycznych, telepracą, zakładaniem działalności gospodarczej i dofinansowaniem jej.

Wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. dr Marek Makowiec – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, praktyk szkoleń i doradztwa z zakresu zakładania działalności gospodarczej i pozyskiwania dofinansowania na nią, przedsiębiorczości, analizy rynku i badań marketingowych; Magdalena Parysz – certyfikowany trener rozwoju personalnego. Specjalista rekrutacji pracowników. Specjalny blok prezentacji i konsultacji indywidualnych wypełnią specjaliści Urzędu Skarbowego, Powiatowego Urzędu Pracy.

Spotkanie z Filipem Springerem
28 września 2016 roku, godz. 18.00
nieKonferencja Miasto Kreatywne / Tarnów
27 i 28 września 2016 roku
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz