Tomasz Lubaszka. 55/30

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na jubileuszową wystawę, na której swoje prace malarskie zaprezentuje Tomasz Lubaszka.

Tomasz Lubaszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lubaszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lubaszka jest malarzem o bardzo bogatym dorobku artystycznym i ustalonej, wysokiej pozycji w polskiej sztuce współczesnej. Urodzony w 1961 r. (do tej daty nawiązuje tytuł wystawy, druga liczba oznacza jubileusz pracy twórczej), ukończył Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu w klasie o profilu humanistycznym. Od 1980 do 1984 roku studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego w 1985 roku. W latach 1984-1986 pracował w macierzystej uczelni jako stażysta-asystent. Jego prace trafiły do najlepszych galerii w Polsce, wystawiał też za granicą. W swoim dorobku ma ponad sto wystaw indywidualnych, udział w 120 wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. nagrody w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku Białej, nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. Jana Spychalskiego w Poznaniu, nagroda w Integracjach Plastycznych w Częstochowie oraz wyróżnienie w II Triennale Plastyki Sacrum w Częstochowie.

Artysta, twórca oryginalnego, niepowtarzalnego warsztatu, posługujący się piaskiem jako tworzywem i dzięki temu uzyskujący niezwykłe efekty faktury i siłę wyrazu. Jak pisze krytyk sztuki Stanisław Gieżyński: „Malarstwo Tomasza Lubaszki fascynuje swym dostojeństwem, podniosłym nastrojem i urodą formalną. Jest rzadkim na naszym gruncie przykładem tak oryginalnej i twórczej koncepcji malarstwa materii (…) Znakomicie opanowany i oryginalny warsztat artysty oraz własne sposoby malowania, w połączeniu z wyrafinowanym wyszukaniem czysto malarskiego widzenia i kształtowania tej wizji na płótnie, decydują o tak intensywnym działaniu tych obrazów.” Kolejnym wyróżnikiem jego prac jest wykorzystywanie w obrazach uniwersalnych symboli, zaczerpniętych z różnych kultur oraz narracyjnych odniesień kulturowych.

Tomasz Lubaszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lubaszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Lubaszka. 55/30
Od 17 września do 16 października 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz