Tarapaty

30 września ukaże się druga książka poetycka Bartosza Sadulskiego, tarapaty. Wszyscy zainteresowani spotkaniem z autorem powinni wybrać się 5 października do wrocławskiego Cocofli.

Bartosz Sadulski, „Tarapaty" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Bartosz Sadulski, „Tarapaty" (źródło: mat. pras. wydawcy)

A jednak –  da się żyć z utratą, po utracie, z bagażem pamięci utraty. tarapaty to wypisy z zaskoczenia i zawodu, gdy świat jednak nie chce się skończyć, choć przecież stracony. Bartosz Sadulski wypowiada zdumienie nieprzekraczalnością tego, co jest (być nieobecną to również być, może nawet wyraźniej i mocniej, bo jak usunąć nieobecność?). Śmierć matki, rozpad miłosnego związku, okruchy i drzazgi w spadku po stracie robią ból, który daje wiedzę (po czym bolejemy). W tarapatach Sadulski wykonuje gesty narracyjne, nakłada maskę ironisty, ale uchyla ją, na szorstko-czuły sposób (pamiętaj słowa matki: po prostu nie). Buduje schron z wierszy, choć w tym pustostanie i ty nie znajdziesz tego, czego szukasz. Gódź się z tym, wypowiedz stracone. Kamieniami rzucaj w rzekę (dlaczego nagrobki są z kamienia, nie z metalu, skoro metal lepszym jest przewodnikiem?) –  nie chowaj po kieszeniach, zdobądź się na gniew. To nie my tym razem, przez żałobę trzeba przejść, choć nie da się na sucho i bez strat.

Tekst: Anna Marchewka

Bartosz Sadulski (ur. 1986 w Namysłowie) – poeta, dziennikarz. Za tom wierszy post był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii debiut. Wiersze publikował między innymi w „Lampie”, „Odrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Chimerze” i antologii Połów. Poetyckie debiuty 2010. Jego utwory były tłumaczone na ukraiński i angielski. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Mieszka we Wrocławiu.

Bartosz Sadulski, tarapaty
Premiera: 30 września 2016 roku
Książkowe Klimaty

Spotkanie autorskie z Bartoszem Sadulskim
Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało
5 października 2016 roku, godz. 18.00
Cocofli
Wrocław

Dodaj komentarz