Gilad Ratman w Propagandzie

Propaganda w Warszawie zaprasza na premierę filmu The Boggyman izraelskiego artysty Gilada Ratmana w ramach Warsaw Gallery Weekend 2016.

Prace Gilada Ratmana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Gilada Ratmana (źródło: materiały prasowe organizatora)

W niepokojącym wideo, które wyświetlane będzie w podziemiach galerii, artysta ukazuje zapętlony materiał filmowy nakręcony przez mężczyznę, znanego jako The Boggyma. Bohater nagrywa sam siebie podczas celowego i dobrowolnego topienia się w błocie. The Boggyman wielokrotnie imituje swoją śmierć i tworzy do niej narrację.

Równolegle w głównej przestrzeni galerii Propaganda odbędzie się spotkanie z Giladem Ratmanem oraz promocja katalogu Four Works wydanego z okazji jego monograficznej wystawy w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2015). Four Works była pierwszą, na tak dużą skalę, ekspozycją twórczości Ratmana w Europie. Podczas Biennale w Wenecji w 2013 r. artysta pokazał w pawilonie Izraela słynną pięciokanałową instalację The Workshop i dał się poznać jako jeden z wiodących międzynarodowych twórców wideo.

Publikacja w obszerny sposób dokumentuje cztery instalacje wideo pokazywane na czterech poziomach budynku instytucji: The 588 Project (2009), The Multipillory (2010), Five Bands from Romania (2011/2015) oraz Swarm (2015). Oprócz materiału fotograficznego katalog zawiera eseje kuratora wystawy Sergio Edelszteina, Michała Libery, Marthy Kirszenbaum oraz Liama Gillicka. Katalog został wydany przez Trafostację Sztuki w Szczecinie i Baltic Contemporary Sp. z o.o.

Gilad Ratman – urodził się w 1975 r., w Hajfie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie oraz Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku. W 2013 r. w Pawilonie Izraelskim na 55. Biennale Sztuki w Wenecji pokazał instalację The Workshop. W swoich filmach i instalacjach bada aspekty ludzkiego zachowania poprzez analizę pojawiającego się i narastającego bólu, walki i dzikości. Zdobył wiele nagród m.in. Anslema Kiefera, przyznawaną przez Wolf Foundation (2011) oraz nagrodę Givon. W 2007 r. został wyróżniony przez Izraelskie Ministerstwo Kultury. Wystawiał m.in. w TRAFO w Szczecinie, Museum of Contemporary Art w Buenos Aires i Ferenbalm-Gurbrü Station w Karlsruhe. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. w PRO ARTE w Petersburu, Neuberger Museum of Art w Nowym Jorku i Tel Aviv Museum of Art w Tel Awiwie. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Gilad Ratman, The Boggyman,
Promocja książki Four Works i spotkanie z artystą

23 września 2016 roku. godz. 17.00
Galeria Propaganda w Warszawie

Dodaj komentarz