Festiwal lalek zawita do Łodzi

Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się od 24 do 30 września w Łodzi.

Christine Polis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christine Polis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą przyświecającą organizacji festiwalu ANIMART jest chęć podniesienia rangi sztuki animacji oraz pragnienie popularyzacji jej wybitnych przejawów. Na wydarzenie złożą się dwie sekcje: teatralna i filmowa, a każda z nich da widzom możliwość zobaczenia starannie wyselekcjonowanych dzieł (przedstawień i filmów), wzięcia udziału w warsztatach, a także spotkania się ze światowej klasy twórcami.

W tym roku teatralna część festiwalu będzie gościć World Puppet Carnival – międzynarodowe wydarzenie kierowane do entuzjastów sztuki lalkowej, które co roku odbywa się w innym kraju. Jego nadrzędnym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym. Na czas festiwalu ANIMART organizatorzy zaplanowali ponad 60 wydarzeń teatralnych z udziałem setki artystów z 50 krajów. Będą się one odbywać w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej w Łodzi i w plenerze (Manufaktura).

Tegoroczna edycja festiwalu ANIMART znacząco poszerzyła swoją część filmową. – „W ciągu siedmiu festiwalowych dni zaprezentujemy widzom szereg animacji lalkowych z całego świata, charakteryzujących się niekonwencjonalnością i kreatywnością – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka festiwalu ANIMART. – Marzy nam się, aby projekcje wybranych przez nas filmów stały się punktem wyjścia do refleksji i dyskusji na temat wolności w sztuce, wpływie polityki na sztukę, a także o oddziaływaniu kultury na życie społeczne. Wydarzenia filmowe festiwalu organizatorzy podzielili na trzy bloki: ANIM.ART.FILM, ANIM.ART.EDU i ANIMARKT”.

ANIM.ART.FILM to codzienne projekcje filmów krótkometrażowych (Panorama Krótkiej Formy) i wieczorne pokazy animacji pełnometrażowych, a także dwa cykle: Studenckie Wprawki, czyli prezentacja dokonań młodych adeptów animacji z polskich szkół filmowych i artystycznych, oraz Brazylijscy Przyjaciele – przegląd animacji z zaprzyjaźnionego festiwalu z Recife Brazil Stop-Motion. Filmy tworzące ten ostatni cykl będą pokazywane na dużym ekranie w Manufakturze.

Drugi blok, ANIM.ART.EDU, to program edukacyjny, na który złożą się: poranne projekcje filmowe dla dzieci, warsztaty kierowane do uczniów, Masterclass dla studentów prowadzony przez światowej klasy animatora Tima Allena, a także projekt Historia poprzez kulturę – Rewolucje!. – „Projekt  został wymyślony tak, aby połączyć działania kulturalne z edukacją historyczną – wyjaśnia Paulina Zacharek. – W ten sposób będziemy przybliżać uczniom ważne wydarzenia z historii Europy, prezentując je w kontekście sztuki i kultury danego czasu”.

Trzeci blok sekcji filmowej, ANIMARKT, stanowi branżowe wydarzenie dla producentów, nadawców, dystrybutorów oraz twórców animacji z całej Europy. W jego programie znalazły się m.in.: spotkanie z twórcami najlepszego lalkowego filmu roku (My Life as a Courgette – dziesięć lat pracy nad najlepszym lalkowym filmem roku), prezentacje głośnych projektów animowanych będących w trakcie realizacji (m.in. Miś Uszatek – od dziecięcych sentymentów do polskiej superprodukcji), a także panel dyskusyjny o rozwoju europejskiego rynku seriali animowanych.

Więcej szczegółów na stronie MOMAKIN.

Tim Allen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tim Allen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji ANIMART w Łodzi
Organizatorzy: Teatr Lalek Arlekin, Szkoła Filmowa w Łodzi, MOMAKIN
Od 24 do 30 września 2016 roku
Łódź

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR