Festiwal lalek zawita do Łodzi

Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się od 24 do 30 września w Łodzi.

Christine Polis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christine Polis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą przyświecającą organizacji festiwalu ANIMART jest chęć podniesienia rangi sztuki animacji oraz pragnienie popularyzacji jej wybitnych przejawów. Na wydarzenie złożą się dwie sekcje: teatralna i filmowa, a każda z nich da widzom możliwość zobaczenia starannie wyselekcjonowanych dzieł (przedstawień i filmów), wzięcia udziału w warsztatach, a także spotkania się ze światowej klasy twórcami.

W tym roku teatralna część festiwalu będzie gościć World Puppet Carnival – międzynarodowe wydarzenie kierowane do entuzjastów sztuki lalkowej, które co roku odbywa się w innym kraju. Jego nadrzędnym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym. Na czas festiwalu ANIMART organizatorzy zaplanowali ponad 60 wydarzeń teatralnych z udziałem setki artystów z 50 krajów. Będą się one odbywać w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej w Łodzi i w plenerze (Manufaktura).

Tegoroczna edycja festiwalu ANIMART znacząco poszerzyła swoją część filmową. – „W ciągu siedmiu festiwalowych dni zaprezentujemy widzom szereg animacji lalkowych z całego świata, charakteryzujących się niekonwencjonalnością i kreatywnością – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka festiwalu ANIMART. – Marzy nam się, aby projekcje wybranych przez nas filmów stały się punktem wyjścia do refleksji i dyskusji na temat wolności w sztuce, wpływie polityki na sztukę, a także o oddziaływaniu kultury na życie społeczne. Wydarzenia filmowe festiwalu organizatorzy podzielili na trzy bloki: ANIM.ART.FILM, ANIM.ART.EDU i ANIMARKT”.

ANIM.ART.FILM to codzienne projekcje filmów krótkometrażowych (Panorama Krótkiej Formy) i wieczorne pokazy animacji pełnometrażowych, a także dwa cykle: Studenckie Wprawki, czyli prezentacja dokonań młodych adeptów animacji z polskich szkół filmowych i artystycznych, oraz Brazylijscy Przyjaciele – przegląd animacji z zaprzyjaźnionego festiwalu z Recife Brazil Stop-Motion. Filmy tworzące ten ostatni cykl będą pokazywane na dużym ekranie w Manufakturze.

Drugi blok, ANIM.ART.EDU, to program edukacyjny, na który złożą się: poranne projekcje filmowe dla dzieci, warsztaty kierowane do uczniów, Masterclass dla studentów prowadzony przez światowej klasy animatora Tima Allena, a także projekt Historia poprzez kulturę – Rewolucje!. – „Projekt  został wymyślony tak, aby połączyć działania kulturalne z edukacją historyczną – wyjaśnia Paulina Zacharek. – W ten sposób będziemy przybliżać uczniom ważne wydarzenia z historii Europy, prezentując je w kontekście sztuki i kultury danego czasu”.

Trzeci blok sekcji filmowej, ANIMARKT, stanowi branżowe wydarzenie dla producentów, nadawców, dystrybutorów oraz twórców animacji z całej Europy. W jego programie znalazły się m.in.: spotkanie z twórcami najlepszego lalkowego filmu roku (My Life as a Courgette – dziesięć lat pracy nad najlepszym lalkowym filmem roku), prezentacje głośnych projektów animowanych będących w trakcie realizacji (m.in. Miś Uszatek – od dziecięcych sentymentów do polskiej superprodukcji), a także panel dyskusyjny o rozwoju europejskiego rynku seriali animowanych.

Więcej szczegółów na stronie MOMAKIN.

Tim Allen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tim Allen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji ANIMART w Łodzi
Organizatorzy: Teatr Lalek Arlekin, Szkoła Filmowa w Łodzi, MOMAKIN
Od 24 do 30 września 2016 roku
Łódź

Dodaj komentarz