Syndrom Gaugina

Syndrom Gauguina to prezentacja trójki artystów – Filipa Berendta, Ewy Juszkiewicz i Katyi Shadkovskiej. Będą to w trzy wystawy indywidualne, które łączy wątek antropologiczny. Wszystkie prace przygotowywane są specjalnie na wystawę w lokal_30 w Warszawie.

Filip Berendt, „Monomit”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Berendt, „Monomit”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Berendt jest fotografem, rzeźbiarzem i autorem obiektów. Każde z jego zdjęć poprzedza tworzenie obiektu, który następnie fotografuje. Monomit jest cyklem prac łączących autorską fotografię z abstrakcyjnym malarstwem. Fotografowane obiekty to przestrzenne kolaże powstające na ścianie pracowni Berendta. Prace Berendta obrazują monomit, czyli mit bohatera, figurę antropologiczną stworzoną przez amerykańskiego mitoznawcę Josepha Campbella.

Ewa Juszkiewicz jest autorką obrazów, rysunków oraz rzeźb i kolaży. W ostatnim czasie zaczęła malować swoje obrazy na podstawie niewielkich archiwalnych zdjęć utraconych dzieł. W twórczości artystki bardzo istotny jest motyw maski. Ta maskarada, którą uprawia artystka, służy podważeniu statusu i funkcji dawnego portretu i zbudowaniu na tej „ruinie” nowego wizerunku, czy raczej nowej kolekcji wizerunków.

Katya Shadkovska zajmuje się przede wszystkim wideo, jest również aktywna jako kuratorka i animatorka kultury. Działa pomiędzy Polską a Rosją, współpracując z niezależnymi rosyjskimi środowiskami artystycznymi. Film, który powstanie na wystawę Syndrom Gauguina jest owocem jej aktywności w Rosji. Artystka poprzez historię młodego transseksualnego mężczyzny sięga do stereotypów męskości i zmian, jakim ulegają one aktualnie.

Syndrom Gauguina
Artyści: Filip Berendt, Ewa Juszkiewicz, Katya Shadkovska
Od 23 września do 19 listopada 2016 toku
Wernisaż 23 września 2016 roku, 17.00
lokal_30 w Warszawie

Dodaj komentarz