• 2016-09-22

LUX

Światło i fotografia są ze sobą nierozerwalnie związane. To pierwsze, naukowo określane jako „promieniowanie optyczne” ma na fotografię nie tylko wpływ praktyczny, ale jest także nieustającą inspiracją dla twórców. Czworo artystów: Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel i Szymon Rogiński na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii zrealizuje prace poddające refleksji relację światła i fotografii. Efekt ich działań będzie można zobaczyć na wystawie LUX. W ramach projektu powstanie także książka.

Magda Hueckel, „Autoportret obsesyjny 2006 / Autoportret odobsesyjny – Uzdrawianie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Hueckel, „Autoportret obsesyjny 2006 / Autoportret odobsesyjny – Uzdrawianie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykorzystaniu światła w fotografii poświęcone zostało wiele podręczników fotograficznych, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Światło odmieniane przez wszystkie przypadki przywoływane jest w tytułach niezliczonych wystaw, często gości też w nagłówkach popularyzatorskich artykułów o historii fotografii. Przeważnie jednak mówienie o świetle ogranicza się do prezentacji sposobów „okiełznania” go, a więc do aspektów praktyczno-technicznych. Zagadnienia formalne i artystyczne przedstawienie są zwykle w sposób jednostronny, a problem światła ulega banalizacji.

Wystawą LUX Fundacja Archeologia Fotografii kontynuuje ideę projektów, w ramach których zaprasza do współpracy współczesnych artystów, by sprowokować do namysłu teoretycznego nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia historii i praktyki fotograficznej. W pokazywanych po raz pierwszy zdjęciach i filmach artyści wzięli na warsztat różnorodne aspekty związane z problematyką światła i jego związku z istotą fotografii.

Światłowstręt, film Karoliny Breguły, wszechstronnej artystki multimedialnej, to ponura, metaforyczna opowieść o strachu przed ciemnością. Jej bohaterka obsesyjnie zbiera żarówki próbując w ten sposób ograniczać wolność mieszkańców swojej dzielnicy. Przemek Dzienis (znany przede wszystkim z fotografii ludzi w ich relacjach z przedmiotami i przestrzenią) tym razem, wychodząc od fizycznej natury światła, bada jego transformacje i percepcję barw. Artysta wykorzystuje nowoczesne techniki druku, aby na wystawie stworzyć iluzję efektów świetlnych. Dla Magdy Hueckel – autorki docenionej książki Anima. Obrazy z Afryki – światło będzie symbolem uzdrawiania i wychodzenia z choroby. Jednym z twórców stale powracających do problematyki światła jest Szymon Rogiński, którego prace takie jak Projekt UFO czy opowiadająca o braku światła seria Czerń / Blackness weszły już do kanonu polskiej fotografii współczesnej. Autor skupi się rejestracji zjawisk świetlnych wykorzystując m.in. proces solaryzacji, zachodzący wskutek intensywnego naświetlania materiału światłoczułego.

Wystawie będzie towarzyszyć książka o tym samym tytule, będąca jednocześnie kontynuacją serii zapoczątkowanej przez projekt Emulsja (2015), który poświęcony był zagadnieniu materialności fotografii. W Luxie znajdziemy współczesne i archiwalne prace poświęcone światłu. Zaprezentowanie zostaną w niej dzieła polskich oraz zagranicznych artystów tworzących w XX i XXI wieku m.in. Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Zbigniewa Dłubaka. Dopełnieniem zdjęć będą dwa teksty, m.in. Jörga Colberga, autora wielu artykułów i książek o fotografii, doktora fizyki. Książka będzie dostępna w polsko-angielskiej wersji językowe.

Kuratorka projektu: Marta Przybyło-Ibadullajev

Przemek Dzienis, „Projekcja badawcza 1”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemek Dzienis, „Projekcja badawcza 1”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

LUX
Artyści
: Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel, Szymon Rogiński
Od 24 września do 14 października 2016 roku
Wernisaż: 23 września 2016 roku, godz. 17.00
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie

Dodaj komentarz