• 2016-09-21

Kino na Granicy w Drodze

Czeski film Opieka domowa w reżyserii Slávka Horáka, reżysera nagrodzonego Director to Watch na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, wejdzie do kin 4 listopada. Jednak już w październiku widzowie wybranych miast Polski będą mieli okazję przedpremierowo obejrzeć Opiekę domową, która znalazła się w programie Kina na Granicy w Drodze. Będzie to znakomita okazja, żeby obejrzeć filmy polskie i czeskie, które cieszyły się największym zainteresowaniem widzów 18. edycji Kina na Granicy w Cieszynie.

„Kino na Granicy w Drodze ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kino na Granicy w Drodze ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi, film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. To również opowieść o miłości pomiędzy nietuzinkową parą w średnim wieku. Vlasta, pielęgniarka środowiskowa opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Odtwórczyni głównej roli Alena Mihulová, została nagrodzona na MFF w Karlowych Warach oraz na MFF w Palm Springs.

O swoim filmie mówi reżyser, Slávek Horák Chciałem zrobić szczery film na temat spraw, o których ludzie boją się rozmawiać, w tym wypadku chodzi o współczucie i umieranie. Mój obraz portretuje emocje, ale nie stroni przy tym od humoru, bo chciałem przypomnieć widzom o tym, że nie są nieśmiertelni, ale także nauczyć ich lepiej doceniać bliskich i dbać o siebie samych.

Kino na Granicy w Drodze zatrzyma się w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach, a także w Ostrawie, Karwinie, Brnie, Ołomuńcu i w Pradze. W programie polskiej trasy przedpremierowa projekcja filmów Ja, Olga Hepnarova, Opieka domowa oraz miniwykład Jacka Dziduszko o nowym kinie czeskim. Z kolei w ramach czeskiego tournée Kina na Granicy zostaną pokazane filmy Moje córki krowy oraz Mów mi Marianna, które nie znalazły się jeszcze w czeskiej dystrybucji, a zatem będzie to niebywała gratka dla fanów polskiego kina. Wstęp do polskich filmów zrobi Petr Vlček.

Głównym celem imprezy jest promocja, wspieranie i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk i tendencji w polskim i czeskim kinie. Dlatego też zabieramy w podróż ze sobą bardzo dobre filmy, które odniosły spory sukces od momentu premiery i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności 18. edycji Kina na Granicy. Poprzez wizytę w większych polskich i czeskich miastach chcemy także poszerzyć grono odbiorców Kina na Granicy i zaprosić ich do wizyty w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie – wyjaśniają organizatorzy Kina na Granicy w Drodze.

Seanse odbędą się w:

  • Łodzi: 6 października
  • Warszawie: 12 października
  • Krakowie: 14 października
  • Poznaniu: 27 października
  • Katowicach: 28 października

Kino na Granicy w Drodze 
Od 6 do 28 października 2016 roku

Dodaj komentarz