Podwójny numer Rity Baum

Z okazji osiemnastolecia istnienia wrocławskiego czasopismo „Rita Baum” proponuje czytelnikom podwójny numer, którego tematami przewodnimi są „Pamięć” i „Dorosłość”.

„Rita Baum” 39/40 (źródło: mat. pras. wydawcy)

„Rita Baum” 39/40 (źródło: mat. pras. wydawcy)

W „Pamięci” (nr 39) badamy, w jaki sposób ludzki umysł i kultura przechowuje, magazynuje, odtwarza informacje o doświadczeniach. W tej części nowej Rity znajdziemy m. in. autorską galerię Andrzej Ficowskiego wrocławskich murali i szablonów, Sito niepamięci Karoliny Wiktor z grupy Sędzia Główny, wywiady z Andrzejem Pakułą – autorem spektaklu Festiwal pamięci oraz z Violką Kuś, której praca fotograficzna znalazła się na okładce.

Numer 40 został zdominowany przez dorosłość Rity, która w tym roku kończy osiemnaście lat, co czyni ją jednym z najdłużej ukazujących się polskich pism literacko-artystycznych założonych po 1989 roku. Z tej okazji w Alfabecie Rity ujawniamy najciekawsze i często nieznane fakty związane z długą historią pisma. Rozmawiamy też z Krzysztofem Śliwką oraz z Violettą Kubiak – wokalistką zespołów Miki Mousoleum i Stage Of Unity.

O! Zapomnieliśmy! W numerze po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu ukaże się fragment dzieła Aloisa Alzheimera Nerwy i wojna (Der Krieg und die Nerven). Co łączy tego uczonego i jego książkę z Wrocławiem? Zajrzyjcie do „Rity Baum”.

Rita Baum, numer 39/40
Wrzesień 2016 roku

Dodaj komentarz