Mapping: illuminati

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę Mapping: illuminati, której wernisaż odbędzie się 24 września.

Seikon, „Video mapping rzeźby”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seikon, „Video mapping rzeźby”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Mapping: illuminati prezentuje instalacje audiowizualne wykorzystujące technikę mappingu przestrzennego, stworzone przez znanych polskich twórców działających na polu street-artu i intermediów. Mapping 3D, zwany również mappingiem przestrzennym, jest stosunkowo młodą dziedziną sztuki – dzięki tworzonym przez artystów projekcjom, rzucanym na mapowane obiekty (np. fasady budynków, przygotowane scenografie) przedmioty te zyskują nowe wymiary i zostają ożywione, animowane w iluzjonistyczny sposób. Mappingi pozwalają na wprowadzanie statycznych obiektów w ruch, ożywiają przedmioty poprzez animacje dostosowane do ich obrysów i ram, zatracając tym samym granicę pomiędzy rzeczywistością a iluzją. Komplementarną częścią takich instalacji jest często dźwięk, który synchronizowany z obrazem tworzy wciągające i spektakularne widowiska. Stąd też podtytuł wystawy Illuminati (nazwa odwołująca się do tajnego zakonu iluminatów), gdyż twórcy mappingów niczym alchemicy i mistyczni eksperymentatorzy za pomocą światła ożywiają martwą materię.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace korzystające z najnowszych technologii audiowizualnych, z niektórymi z nich widzowie będą mogli wejść w interakcję i stać się tym samym ich współtwórcami.

W wystawie biorą udział: Seikon, WIUR, Gem (0700team, fa2m) , LUMP (elomelo), Marcin Żwaka (chodzioto), Łukasz Skwara, Karol Kobryn. Podczas wernisażu odbędzie się koncert HachiwariTV (Michał Liberak i WIUR) – projekt łączący muzykę elektroniczną, ambientową z wizualizacjami.

Mapping: illuminati
Kuratorka: Justyna Łabądź
Od 24 września do 19 października 2016 roku
Wernisaż 24 września 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA

Dodaj komentarz