41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy

41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni będą towarzyszyły wystawy tematyczne, zarówno plenerowe, jak i umiejscowione w obiektach festiwalowych.

„Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Placek – Portrety reżyserów to cykl portretów dedykowany filmom – a pośrednio, ich reżyserom – zapraszanym do Gdyni w ramach Festiwalu. Próba uchwycenia klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go, poprzez relację zbudowaną na planie pomiędzy fotografem a reżyserem. To portret ścisłej czołówki polskiej kinematografii, i wyraz utopijnego pragnienia: sportretowania samego medium jakim jest film. Wystawa dostępna jest we foyer Teatru Muzycznego podczas trwania Festiwalu.

Jubileuszowa wystawa plenerowa 50 lat Stowarzyszenia Filmowców Polskich składa się z kilkudziesięciu fotografii portretujących najważniejsze wydarzenia z historii Stowarzyszenia Filmowców Polskich – najpotężniejszej w Polsce organizacji zrzeszającej ludzi filmu. Wystawę można oglądać w Parku Rady Europy.

Wystawę Andrzej Wajda 40/90 będzie można oglądać podczas całego festiwalowego tygodnia przy ul. Armii Krajowej między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym.  6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90. Prezentuje ona w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od Pokolenia – debiutu z 1954 roku aż do Powidoków – najnowszego filmu oWładysławie Strzemińskim. Wystawa składa się z 11 podświetlanych, prostopadłościennych stelaży o podstawie 1×1 m i wysokości 2,5 m. Na planszach, oprócz fotosów, werków (czyli zdjęć z planu) i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego dostępne są w języku polskim i angielskim. Kuratorką wystawą jest Natalia Chojna, autorką grafiki – Ola Kot. Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Kieślowski pisał w katalogu do wystawy Pągowskiego Miasto Plakatów w Warszawskiej Zachęcie – „…To nie jest wszystko jedno, kto robi plakat. Do jednych mam zaufanie – jeżeli zrobił plakat staram się o bilet. Do innych nie mam – Wszystko mi jedno co im się podoba…”. Współpraca Kieślowskiego z Pągowskim trwała wiele lat. Jej efektem było powstanie całej serii plakatów m.​in. do Amatora, Przypadku, czy Krótkiego filmu o miłości, które można zobaczyć na wystawie plenerowej Krzysztof Kieslowski na nowo – Plakaty do filmów w 20. rocznicę śmierci reżysera. Wystawa będzie dostępna w Parku Rady Europy.

W galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowana zostanie przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi. Zobaczymy na niej czarno-białe zdjęcia wykonane przez Kieślowskiego – wówczas studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966. Tych kilkadziesiąt fotografii to wyjątkowy dokument z epoki autobusów „ogórków”, chłopięcych fartuszków szkolnych z białymi kołnierzykami, gry w „noża”… Pokazują jesienną – w deszczu i zimową, ośnieżoną Łódź z jej nowymi wieżowcami i starymi domami, ciemnymi bramami, podwórzami, witrynami sklepowymi, balustradami balkonów i mieszkańcami – dorosłymi o zniszczonych, zmęczonych – często starych już – twarzach i dziećmi o buziach roześmianych. Poruszają, przywołują wspomnienia, budzą refleksje. Fotografie te są złożonym portretem miasta, przedstawionego przez pryzmat człowieka, stanowiącego zawsze – jak pokazała przyszłość – główny temat filmowych prac Kieślowskiego. Wszystkie prace – udostępnione przez Marię Kieślowską – pochodzą z archiwum rodzinnego reżysera.

Wystawa fotograficzna prezentująca sesję zdjęciową z udziałem aktorów którym „Elle” wróży wybitną karierę. W tym roku wybór padł na utalentowaną piątkę. Michalina Łabacz – jedna z głównych ról w Wołyniu Wojciecha Smarzowskiego. Mirosław Haniszewski młody milicjant w filmie Macieja Pieprzycy Jestem mordercą. Maja Pankiewicz i Joanna Zagórska brawurowo zagrały w Kryształowej dziewczynie Artura Urbańskiego. I wreszcie Grzegorz Palkowski jako Harald w Szczęściu świata Michała Rosy. Wystawę można będzie oglądać w foyer Sceny Nowej w Teatrze Muzycznym.

Zbiór zdjęć autorstwa Floriana Staszewskiego (1913–1988), etatowego fotografa na legendarnym transatlantyku m/s Batory, który od lat 50. XX w. aż do ostatniego rejsu pasażerskiego dokumentował życie codzienne pracowników i pasażerów statku. Spośród kolekcji ponad trzystu fotografii, znajdujących się w zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni. Szczególną uwagę przykuwają zdjęcia gwiazd polskiego kina i świata rozrywki z lat 60. XX w., wśród nich portrety m.​in. Kaliny Jędrusik, Anny German czy Wioletty Villas. Wystawa będzie dostępna na Placu Grunwaldzkim.

W Gdyńskim Centrum Festiwalowym będzie można zobaczyć wystawę werków z filmów Andrzeja Żuławskiego. Werki pochodzą z prywatnego archiwum Andrzeja J. Jaroszewicza – autora zdjęć do filmów w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Fotografie i negatywy, których oryginały są nieraz zniszczone, zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji i opracowane na nowo.

Wystawa zaprezentuje wyjątkową kolekcję kostiumów oraz szkiców i projektów scenografii z legendarnych polskich produkcji m.​in. Na srebrnym globie, Rękopisu znalezionego w Saragossie, Lalki, Popiołu i diamentu, zrealizowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Odrestaurowane eksponaty przybyły do Gdyni z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, które jest spadkobiercą Wytwórni. Na 41. Festiwal Filmowy wybranych zostało 25 kostiumów oraz wiele oryginalnych projektów i szkiców kostiumów oraz scenografii. Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy
Od 19 do 24 września 2016 roku
Gdynia

Dodaj komentarz