41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy

41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni będą towarzyszyły wystawy tematyczne, zarówno plenerowe, jak i umiejscowione w obiektach festiwalowych.

„Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Placek – Portrety reżyserów to cykl portretów dedykowany filmom – a pośrednio, ich reżyserom – zapraszanym do Gdyni w ramach Festiwalu. Próba uchwycenia klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go, poprzez relację zbudowaną na planie pomiędzy fotografem a reżyserem. To portret ścisłej czołówki polskiej kinematografii, i wyraz utopijnego pragnienia: sportretowania samego medium jakim jest film. Wystawa dostępna jest we foyer Teatru Muzycznego podczas trwania Festiwalu.

Jubileuszowa wystawa plenerowa 50 lat Stowarzyszenia Filmowców Polskich składa się z kilkudziesięciu fotografii portretujących najważniejsze wydarzenia z historii Stowarzyszenia Filmowców Polskich – najpotężniejszej w Polsce organizacji zrzeszającej ludzi filmu. Wystawę można oglądać w Parku Rady Europy.

Wystawę Andrzej Wajda 40/90 będzie można oglądać podczas całego festiwalowego tygodnia przy ul. Armii Krajowej między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym.  6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90. Prezentuje ona w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od Pokolenia – debiutu z 1954 roku aż do Powidoków – najnowszego filmu oWładysławie Strzemińskim. Wystawa składa się z 11 podświetlanych, prostopadłościennych stelaży o podstawie 1×1 m i wysokości 2,5 m. Na planszach, oprócz fotosów, werków (czyli zdjęć z planu) i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego dostępne są w języku polskim i angielskim. Kuratorką wystawą jest Natalia Chojna, autorką grafiki – Ola Kot. Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Kieślowski pisał w katalogu do wystawy Pągowskiego Miasto Plakatów w Warszawskiej Zachęcie – „…To nie jest wszystko jedno, kto robi plakat. Do jednych mam zaufanie – jeżeli zrobił plakat staram się o bilet. Do innych nie mam – Wszystko mi jedno co im się podoba…”. Współpraca Kieślowskiego z Pągowskim trwała wiele lat. Jej efektem było powstanie całej serii plakatów m.​in. do Amatora, Przypadku, czy Krótkiego filmu o miłości, które można zobaczyć na wystawie plenerowej Krzysztof Kieslowski na nowo – Plakaty do filmów w 20. rocznicę śmierci reżysera. Wystawa będzie dostępna w Parku Rady Europy.

W galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowana zostanie przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi. Zobaczymy na niej czarno-białe zdjęcia wykonane przez Kieślowskiego – wówczas studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966. Tych kilkadziesiąt fotografii to wyjątkowy dokument z epoki autobusów „ogórków”, chłopięcych fartuszków szkolnych z białymi kołnierzykami, gry w „noża”… Pokazują jesienną – w deszczu i zimową, ośnieżoną Łódź z jej nowymi wieżowcami i starymi domami, ciemnymi bramami, podwórzami, witrynami sklepowymi, balustradami balkonów i mieszkańcami – dorosłymi o zniszczonych, zmęczonych – często starych już – twarzach i dziećmi o buziach roześmianych. Poruszają, przywołują wspomnienia, budzą refleksje. Fotografie te są złożonym portretem miasta, przedstawionego przez pryzmat człowieka, stanowiącego zawsze – jak pokazała przyszłość – główny temat filmowych prac Kieślowskiego. Wszystkie prace – udostępnione przez Marię Kieślowską – pochodzą z archiwum rodzinnego reżysera.

Wystawa fotograficzna prezentująca sesję zdjęciową z udziałem aktorów którym „Elle” wróży wybitną karierę. W tym roku wybór padł na utalentowaną piątkę. Michalina Łabacz – jedna z głównych ról w Wołyniu Wojciecha Smarzowskiego. Mirosław Haniszewski młody milicjant w filmie Macieja Pieprzycy Jestem mordercą. Maja Pankiewicz i Joanna Zagórska brawurowo zagrały w Kryształowej dziewczynie Artura Urbańskiego. I wreszcie Grzegorz Palkowski jako Harald w Szczęściu świata Michała Rosy. Wystawę można będzie oglądać w foyer Sceny Nowej w Teatrze Muzycznym.

Zbiór zdjęć autorstwa Floriana Staszewskiego (1913–1988), etatowego fotografa na legendarnym transatlantyku m/s Batory, który od lat 50. XX w. aż do ostatniego rejsu pasażerskiego dokumentował życie codzienne pracowników i pasażerów statku. Spośród kolekcji ponad trzystu fotografii, znajdujących się w zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni. Szczególną uwagę przykuwają zdjęcia gwiazd polskiego kina i świata rozrywki z lat 60. XX w., wśród nich portrety m.​in. Kaliny Jędrusik, Anny German czy Wioletty Villas. Wystawa będzie dostępna na Placu Grunwaldzkim.

W Gdyńskim Centrum Festiwalowym będzie można zobaczyć wystawę werków z filmów Andrzeja Żuławskiego. Werki pochodzą z prywatnego archiwum Andrzeja J. Jaroszewicza – autora zdjęć do filmów w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Fotografie i negatywy, których oryginały są nieraz zniszczone, zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji i opracowane na nowo.

Wystawa zaprezentuje wyjątkową kolekcję kostiumów oraz szkiców i projektów scenografii z legendarnych polskich produkcji m.​in. Na srebrnym globie, Rękopisu znalezionego w Saragossie, Lalki, Popiołu i diamentu, zrealizowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Odrestaurowane eksponaty przybyły do Gdyni z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, które jest spadkobiercą Wytwórni. Na 41. Festiwal Filmowy wybranych zostało 25 kostiumów oraz wiele oryginalnych projektów i szkiców kostiumów oraz scenografii. Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy
Od 19 do 24 września 2016 roku
Gdynia

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR