• 2016-09-20

Czeski kandydat do Oscara

Nowy film Petra Zelenki Zagubieni czeskim kandydatem do Oscara 2017. Zagubionych będzie można zobaczyć w polskich kinach już 14 października.

 „Zagubieni”, reż. Petr Zelenka (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zagubieni”, reż. Petr Zelenka (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Członkowie Czeskiej Akademii Filmu i Telewizji (CFTA) na czeskiego kandydata do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny wybrali film Zagubieni, najnowsze dzieło Petra Zelenki. Ten jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, twórca Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, powraca po 6 latach przerwy z pełną absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość polityczną satyrą na czeski kompleks nieuczestniczenia we własnej historii. Poprzedni film Zelenki Bracia Karamazov również był czeskim kandydatem do Oscara w 2008 roku.

Film Zagubieni zdobył 3 Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych (dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz), zaś na tegorocznym rozdaniu Czeskich Lwów (czeskiego odpowiednika Oscarów) otrzymał Nagrodę za Najlepszy Scenariusz oraz za Najlepszy Montaż. Zagubieni znajdują się również na liście filmów walczących o Europejskie Nagrody Filmowego, których tegoroczne rozdanie odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu.

O filmie:

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

Zagubieni, reż. Petr Zelenka
Dystrybutor: Gutek Film
W kinach od 14 października 2016 roku

Dodaj komentarz