Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander

3 października, dokładnie w 20. rocznica ogłoszenia przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej, Fundacja zarządzająca spuścizną po poetce otwiera w Krakowie wystawę zdjęć pt. Radość pisania / radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander.

„Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander” (źródło: mat. pras. organizatora)

„Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander” (źródło: mat. pras. organizatora)

Otwarcie wystawy odbędzie się 3 października o godz. 17.00 w hallu głównym Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2 w Krakowie. Po otwarciu organizatorzy zapraszają na pierwsze piętro Pawilonu Wyspiańskiego na projekcję kilkuminutowej diaporamy Gdyby ta Polka była tutaj z nami Joanny Helander i Bo Perssona.

Na wystawie zostaną pokazane zdjęcia z wizyty Wisławy Szymborskiej w Szwecji w 1996 roku oraz kilka portretów poetki z lat wcześniejszych. Wystawę będzie można oglądać w hallu Pawilonu Wyspiańskiego do 31 października.

Joanna Helander – ur. 1948 w Rudzie Śląskiej; polska fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury. Studiowała romanistykę. W 1971 wyemigrowała do Szwecji. Tam ukończyła studium fotografii w Göteborgu. W 1978 w Szwecji wydała swój pierwszy album fotograficzny Kobieta. W 1983 otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę „Fotograf roku”. Mieszka i pracuje w Göteborgu oraz Krakowie.

Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander
Od 3 do 31 października 2016 roku
Fundacja Wisławy Szymborskiej
Kraków

Dodaj komentarz