Maciej Płaza laureatem Nagrody Kościelskich!

Maciej Płaza został laureatem literackiej Nagrody Fundacji im. Kościelskich  – przyznawanej od 1962 . To wyróżnienie zostało mu przyznane za książkę Skoruń.

Maciej Płaza, „Skoruń” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Maciej Płaza, „Skoruń” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja. Ma niewiele lat i opinię lenia, łobuza, nicponia. Jak to mówią w jego wiosce: skorunia. Mieszka na uboczu, gdzieś na Sandomierszczyźnie, nad Wisłą, która czasem niebezpiecznie podchodzi pod wały, z ojcem sadownikiem, konstruktorem, ateuszem, buntownikiem nie wiadomo przeciw komu, i matką, żywą świętą. Są lata osiemdziesiąte XX wieku; parę lat wcześniej ojciec brał udział w tajemniczej konspiracji, dwadzieścia lat temu sąsiednią wieś spustoszyła nie do końca wyjaśniona powódź, czterdzieści minęło od nie do końca zapomnianej wojny. Skoruniem nikt się nie przejmuje, bo to jeszcze niby dziecko, ale on swoje wie, patrzy i słucha uważnie, wtyka nos w dorosłe sprawy i czuje, że zaczyna się życie: dopiero chłopięce, ale już groźne, niepojęte, czarowne.

Maciej Płaza, doktor nauk humanistycznych, obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Teoretyk literatury, zajmuje się przede wszystkim relacjami literackości i filozofii. Autor tekstów teoretycznych i krytycznych, publikował m.in. w Pamiętniku Literackim, Akcencie, Kresach i kilku pracach zbiorowych. Pochodzi z Sandomierza, mieszka w Poznaniu.

Skoruń przyniósł Maciejowi Płazie kilka innych nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i miejsce w gronie  finalistów Nagrody Nike 2016.

Maciej Płaza | Skoruń
Nagroda Kościelskich 2016

Dodaj komentarz