Posłuchaj najpiękniejszej muzyki filmowej na Teneryfie

23 września na Teneryfie rozpoczyna się X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej FIMUCITÉ. W tym roku festiwal poświęcony jest muzyce Howarda Shore’a i gatunkowi filmowemu space opera. Niesamowicie sugestywny spektakl z tej okazji przygotowuje Vasni Ramos. Reżyser ujął w nim fragmenty utworów znanych kompozytorów muzyki filmowej, którzy biorą udział w tym jednym z największych świąt kina, i których twórczość mogliśmy podziwiać w ostatnim dziesięcioleciu.

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej FIMUCITÉ na Teneryfie (źródło: materiały prasowe)

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej FIMUCITÉ na Teneryfie (źródło: materiały prasowe)

Teneryfa – drugi dom filmowców

Teneryfa znana jest amatorom kina z kilku powodów. To tutaj w 2010 roku, w parku narodowym Teide kręcono drugą część filmu Starcie tytanów. Wieść niesie, że i twórcy Gwiezdnych Wojen docenili niecodziennej urody krajobrazy Teneryfy. Poza produkcjami sci-fi w 2012 roku realizowano tu także 6. część filmu Szybcy i wściekli. Nie ulega jednak wątpliwości, że to twórcy gatunku science fiction czerpią z tego miejsca najwięcej inspiracji.

Na Teneryfie co roku odbywa się Tenerife International Film Music Festival Award (FIMUCITÉ). Polscy wielbiciele muzyki filmowej, którzy śledzą historię Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wiedzą, że to właśnie podczas festiwalu na Teneryfie, w 2012 roku laureatem nagrody głównej zostało Krakowskie Biuro Festiwalowe uhonorowane w ten sposób za organizację FMF.

Howard Shore bohaterem tegorocznego festiwalu na Teneryfie

W tym roku X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej FIMUCITÉ uświetni swoją obecnością Howard Shore, zdobywca Oscara, autor muzyki do takich filmów jak: Władca Pierścieni i Hobbit. Organizatorzy postanowili uczcić to wydarzenie specjalnym plakatem na jego cześć.

W ostatni wieczór, 1 października odbędzie się koncert galowy, podczas którego będzie można posłuchać utworów z filmografii Howarda Shore’a. Niezwykłe doznania dla obecnych szykuje Orkietra Symfoniczna Teneryfy pod kierownictwem Diego Navarro, Chór Filmowy na Teneryfie oraz Chór Dziecięcy Konserwatorium Muzycznego w Santa Cruz. Muzycy wykonają fragmenty z najbardziej znanych produkcji filmowych, do których muzykę komponował wybitny gość festiwalu, m.in. filmu Milczenie owiec, Siedem i Aviator.

Wyjątkowe święto opera space

Nie mniej atrakcji czeka wielbicieli gatunku space opera. Dzień przed zakończeniem festiwalu, 30 września odbędzie się koncert pod batutą Christiana Schumanna poświęcony muzyce skomponowanej przez Johna Williamsa, Jerry’ego Goldsmith’a, Michaela Giacchino, Erica Serra, Hansa Zimmer i Stevena. Artyści odegrają utwory, które towarzyszyły najbardziej znanym scenom z Gwiezdnych wojen i niezapomnianej sagi Star Trek. Goście festiwalu będą mogli też posłuchać mistrzowskiego wykonania muzyki do filmów Piąty element, Instellar, czy Grawitacja. Kto chce poczuć twórczą atmosferę festiwalu wciąż ma jeszcze szansę znaleźć się tam, gdzie ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Festiwal potrwa od 23 września do 1 października 2016 roku.

1 komentarz do artykułu “Posłuchaj najpiękniejszej muzyki filmowej na Teneryfie”

  1. Tadeusz

    Howard SCHore? To rzeczywiście jest chore, jeśli nazwiska tak znanej osoby nie umieją państwo napisać poprawnie, wstyd :)

Dodaj komentarz