Hieronim Bosch – Dotknięty przez diabła

21 września w ramach cyklu Sztuka w Artusie odbędzie się wykład Hieronim Bosch – Dotknięty przez diabła, który poprowadzi Łukasz Wudarski.

Hieronim Bosch, „Ogród rozkoszy ziemskich” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hieronim Bosch, „Ogród rozkoszy ziemskich” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie ze sztuką poświęcone będzie Hieronimowi Boschowi, niezwykłemu artyście, którego sztuka wciąż wymyka się interpretacjom. W roku 2016 mija 500 lat od śmierci artysty, jest to więc najlepszy moment na przypomnienie tego wielkiego malarza.

Twórczość Boscha charakteryzuje złożona symbolika, dotycząca w wielu przypadkach grzeszności i niedoskonałości człowieka, poprzez swą zawiłość nie do końca jasna dla odbiorców.

Mówi się, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów i nie ma się co dziwić, wszak jego dzieła przepełnione są dziwacznymi wyobrażeniami, monstrami, scenami obscenicznymi i wymyślnymi torturami. Wszystko to sprawiło, że wokół artysty narosła legenda twórcy chorego psychicznie, żyjącego na obrzeżach społeczeństwa. W najlepszym przypadku uznawano go za heretyka religijnego albo zwolennika alchemii i okultyzmu.

Tej ugruntowywanej przez stulecia legendzie przeczą dosyć dobrze udokumentowane fakty z jego życia, które ujrzały światło dzienne przy okazji wielkiej monograficznej wystawy artysty. Wykład w syntetyczny sposób zaprezentuje wszystkie te najnowsze interpretacje, a także wiele nieznanych dotąd ciekawostek i analiz.

Łukasz Wudarski | Hieronim Bosch – Dotknięty przez diabła 
21 września 2016 roku, godz. 18.30
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz