• 2016-09-17

Arminio po 150 latach

W tegorocznej edycji Festiwalu „All’improvviso” przy udziale {oh!} Orkiestry Historycznej – dynamicznie i konsekwentnie rozwijającej swoją działalność orkiestry zajmującej się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej z Katowic – będzie miała miejsce światowa współczesna premiera sceniczna opery Arminio J. A. Hassego. 1 października dzieło wystawione zostanie w wersji scenicznej po raz pierwszy od przynajmniej 150 lat.

Johann Adolf Hasse, „Arminio” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Johann Adolf Hasse, „Arminio” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera Arminio Johanna Adolfa Hassego – nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora saksońskiego miała miejsce w Mediolanie w 1730 roku. Następnie jej poprawione wersje wystawiano w 1747 oraz 1753 na okazjonalnych przedstawieniach. W 1761 r. opera została wystawiona w Warszawie, w teatrze zwanym „Operalnią”, we wspaniałym okresie dla muzyki w naszym kraju, w którym życie muzyczne dynamicznie rozwijało się dzięki królewskiemu mecenatowi Augusta III. Orkiestra Historyczna w osobie Dominiki Małeckiej – skrzypaczki i teoretyka muzyki, która jest też członkiem zespołu ­ podjęła się przepisania dzieła z manuskryptu jedynej kompletnej wersji partytury pochodzącej z 1753 r., dzięki czemu po prawie 300 latach od powstania opery i co najmniej 150 lat od ostatniego spektaklu Arminio powraca na estradę premierą podczas IX Międzynarodowego Festiwalu „All’improvviso” w Gliwicach.

Burzliwe losy Arminio – germańskiego antycznego bohatera, przedstawione są przez siedem postaci, w których role wcielają się soliści z Czech, Polski i Słowacji. Role główne wykonają znakomici śpiewacy, rozpoznawalni i cenieni w całej Europie: sopranistka Marketa Cukrova oraz tenor Karol Kozłowski. Za koncepcję sceniczną produkcji odpowiada nadzwyczaj utalentowany słowacki reżyser Marek Mokoš ­ absolwent Akademii Muzycznej im. L. Janačka w Brnie.

Po gliwickiej premierze, opera dzięki wsparciu Miasta Gliwice oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawiona będzie jeszcze w Pradze i Ostrawie.

Orkiestra Historyczna | J.A. Hasse | Arminio
1 paździenika 2016 roku, godz. 18.00
Teatr Miejski w Gliwicach

Dodaj komentarz