• 2016-09-16

Przyszłość jest dziś

Już od poniedziałku trwa 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Przyszłość jest dziś – festiwalowy program eksploruje nowe formy dokumentalne, od wirtualnej rzeczywistości po animadoki.

„Notes on Blindness”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Notes on Blindness”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkową sekcją w programie Okiem Młodych będzie przegląd Czasoprzestrzenie VR – druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Podobne przeglądy odbyły się dotąd w ramach festiwali Sundance i SXSW w Stanach Zjednoczonych, największe europejskie imprezy filmowe, takie jak Cannes czy Berlinale, również umieściły w swoich tegorocznych programach doświadczenia VR, jednak trzydniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata.

W ramach Czasoprzestrzenie VR na Okiem Młodych zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. Doświadczać będzie można m.in. wyprodukowanego przez ARTE Notes On Blindness: Into Darkness w reżyserii Arnaud Colinarta i Amaury’ego la Burthe’a oraz prace weteranów VR – kanadyjskiego studia Felix & Paul, serię Nomads, czyli antropologiczny dokument o wędrownych plemionach. W wirtualną rzeczywistość zanurzyć się można między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy.

W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści będzie można zgłębiać i podczas otwartych warsztatów. W piątek i sobotę wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. Okiem Młodych Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej Operze o Polsce – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery.

Do tematyki wirtualnej rzeczywistości organizatorzy powrócą podczas spotkania Cinematic VR – Początek nowego medium (17 września, sala teatralna ŚOK)  o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR można się spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator Czasoprzestrzenie VR. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem, autorem animadoków Dokument i Olbrzym oraz komiksów reporterskich, laureatem Złotego Oka 2015 i jurorem tegorocznego Konkursu Głównego, organizatorzy zapraszają widzów na warsztat Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego. Twórca opowie o nowej jakości tworzonej przy pomocy dwóch pozornie wykluczających się narzędzi : animowanych wizji i prawdziwych historii.

Temat nowych mediów pojawi się i w pełnych metrażach pokazywanych podczas 9. edycji Festiwalu, m.in. w filmie Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga. Pełen program Okiem Młodych znajdą Państwo na stronie internetowej festiwalu.

„Nomads”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nomads”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych
Organizatorzy: Wrocławska Fundacja Filmowa, Świdnicki Ośrodek Kultury
Od 12 do 18 września 2016 roku
Świdnicki Ośrodek Kultury

Dodaj komentarz