• 2016-09-16

Największa prezentacja fotografii Ireny Nawrot

Galeria Biała w Lublinie zaprasza na wystawę Ireny Nawrot pt. Zmarszczki. Jest to największa prezentacja prac tej lubelskiej artystki.

Irena Nawrot, „Zmarszczki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irena Nawrot, „Zmarszczki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irena Nawrot konsekwentnie, od ponad 30. lat, wizualizuje czas, kruchość życia, przemijanie na podstawie własnych wizerunków i osób z rodziny. Jej zdjęcia z lat 80. i 90. ubiegłego wieku mają charakter związany z nurtem fotografii inscenizowanej. Są to analogowe odbitki czarno-białe, które następnie zostały wielokrotnie pokolorowane wodnymi farbami, stając się znakiem rozpoznawalnym Nawrot. Późniejsze prace składają się z setek powtórzonych zdjęć, połączonych za pomocą nici, w ornamentalne koła i elipsy. Największa realizacja na wystawie ma charakter autobiograficzny i jest artystycznym tableau, rodzajem mozaiki, kolażu i albumu. Ciekawostką są kilkuminutowe filmy, zrealizowane 30 lat temu, w konwencji teledysków.

Zmarszczki dają możliwość zanurzenia się w czasie. Dzieciństwo, młodość, dojrzałość, starość to sposobność przyjrzenia się życiu, losowi, przeszłości w setkach barwnych wizerunków, ciałach, które wpełzły na wszystkie ściany galerii i można na nie patrzeć przez filtr sztuki.

W korytarzu galerii kontynuacja projektu Mariusza Tarkawiana i nowe rysunki w ramach Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji.

Irena Nawrot, Zmarszczki
Od 16 września do 14 paźdzernika 2016 roku
Wernisaż 16 września 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz