Zwiedzanie jest w modzie

Za nami pierwszy weekend Europejskich Dni Dziedzictwa 2016, które w tym roku odbywają się pod ogólnopolskim hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poprzez tak sformułowany temat chcemy zwrócić uwagę na obiekty, które są nośnikiem istotnych wartości i nieodłącznie związane są z duchowością, historią i sztuką. Zabytki dookoła nas to świadectwo naszych korzeni i tradycji, dbajmy o nie i otaczajmy je opieką, by mogły służyć również kolejnym pokoleniom – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wydarzenie organizowane jest przez dwa wrześniowe weekendy, w dniach 10–11 i 17–18 września 2016 roku. Przez ten czas w całym kraju zaplanowane są tysiące bezpłatnych imprez poświęconych zabytkom i bogatemu dziedzictwu kulturowemu Polski. Przed nami drugi weekend atrakcji EDD, aktualne kalendarium i wyszukiwarkę wydarzeń można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl. Szlak architektury drewnianej, szlak naftowy czy szklany szlak to tylko niektóre propozycje, które można przełożyć na turystykę kulturową.

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym projektem społeczno-edukacyjnym na Starym Kontynencie. Głównym ich celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, a także propagowanie dialogu międzykulturowego. Polska uczestniczy w projekcie od 1993 roku, a koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa na jej terenie jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Dodaj komentarz