• 2016-09-15

Ofiary po obu stronach

17 września w Teatrze Dnia Ósmego odbędzie się premiera gościnnego pokazu spektaklu Elise V. w reżyserii Wojciecha Wińskiego, zrealizowanego w ramach Projektu V.

„Elise V.” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Elise V.” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śniły Ci się kiedyś koszmary? Wyobraź sobie, że żyjesz w jednym z nich. Otoczony ruinami świata, który jeszcze wczoraj budowałeś, za wszelką cenę pielęgnujesz na zgliszczach codzienne rytuały. Tuż po przejściu kataklizmu nic nie jest w stanie funkcjonować jak dawniej, ale Ty uparcie wierzysz, że jeszcze będzie po staremu. I zapewniasz tych, których kochasz, że wszystko w porządku. To nie naiwność ani wyparcie. To Twoje zadanie: w końcu jesteś matką.

Punktem wyjścia dla opowiadanej w spektaklu historii są tragiczne wydarzenia, które w 1943 roku zmieniły Hamburg i bliska relacja dwóch rozdzielonych przez wojnę kobiet, zaczerpnięta z autentycznej korespondencji.

Scenariusz: Ewa Kaczmarek
Reżyseria: Wojciech Wiński
Występują: Katharina Naumow (Elise), Laura Leish (Wera)
Muzyka: Adam Brzozowski
Wizualizacje: Maciej Domagalski
Scenografia: Anna Olszewska
Kostiumy: Idalia Mantas

Drugi spektakl w ramach Projektu V. to Vera V, której premiera odbędzie się w Teatrze Ósmego Dnia 18 września.

Inspiracją do powstania teatralnego dyptyku Vera V. / Elise V. jest autentyczna korespondencja z czasów II wojny światowej, zachowana w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Na tę unikatową kolekcję składa się ponad 100 widokówek napisanych przez Werę V., niemiecką urzędniczkę przebywającą w Poznaniu, do pozostawionej w Hamburgu matki. Nieznany fragment polsko-niemieckiego dziedzictwa to świadectwo rozpaczliwego wypierania z pamięci okrucieństwa wojny przez cywilną ludność niemiecką. Projekt wpisuje się w pojednawczą wizję historii, łączącą dwa narody i dwa miasta. Wizję unikającą uproszczonych podziałów i podkreślającą wszechobecne okrucieństwo wojny, która zbiera ofiary po obu stronach.

Wojciech Wiński | Elise V. / Vera V.
Elise V.: 17 września 2016 roku, godz. 19.00
Vera V.: 18 września roku, godz. 19.00
Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Dodaj komentarz