Hard Rock vs. Romantic Boys

Galeria Bardzo Biała w Warszawie zaprasza na wystawę Hard Rock vs. Romantic Boys. Organizatorzy ostrzegają, że wystawa w całości przeznaczona jest dla widzów dorosłych. Zawiera treści społecznie uznane za kontrowersyjne i może wzbudzać silne emocje.

„Hard Rock vs. Romantic Boys” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hard Rock vs. Romantic Boys” (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXI wiek wraz z prężnym rozwojem kinematografii i sieci internetowej, które stały się głównym źródłem wiedzy o świecie i budowania powszechnie przyjętych wzorców zachowań dla kultury Europy Zachodniej, zmąciły klasycznym paradygmatem, zdaje się ,dając mnogość nowych rozwiązań i przesuwając ciasne więzy normatywnych obramowań z lekka z prawa na lewo. Wielkie przemiany społeczno-polityczne nie przeszły bez echa w zakamarkach domowych ognisk i pieleszy. Pod którymi to, załzawione kury domowe nakarmiwszy mężów pijaków i uśpiwszy gro swych dzieci, łkając w cichości serca, oglądają romantyczne komedie, marząc o wielkiej miłości u boku uczuciowego mężczyzny. By sprzeciwić się melancholijnej wizji życia, feminizm udostępnił kobietom mnogość rozwiązań na budowanie własnego wizerunku. Wraz ze wzrostem aktywności kobiecego pierwiastka w życiu społecznym trudno jednak mówić by dominanta patriarchatu wycofała się, choć o krok. Okres fasadowego wyzwolenia płci pięknej jawi się zgoła odwrotnym kierunkiem budowania męskiego konterfektu. Napierające zewsząd wizje ujarzmiające czy wręcz tyranizujące niekontrolowany, frywolny samorozwój w obrębie budowania własnego wizerunku zdaje się, mocno zawęził możliwość widzenia samego siebie i pytanie, czy wpłynął jedynie na powierzchniowy sposób okazywania emocji przez „niepiękną” część społeczeństwa, a może naruszył i życie wewnętrzne osobników, na zawsze wypleniając z nich możliwość odczuwania.

Wystawa skoncentrowana jest wokół problematyki miłości, seksu i pożądania nierzadko wiodących ku zazdrości i nienawiści poprowadzona zostaje jednak tylko poprzez męskie spojrzenie na tę przestrzeń. To swoista próba odpowiedzenia na pytanie, kiedy i w jakim celu narodził się obraz mężczyzny nieodczuwającego, twardego, pozbawionego emocji kierowanego jedynie biologicznym popędem, obrazu tak mocno scalonego z ich wizerunkiem w XXI wieku. Czy naprawdę sposób odczuwania emocji jest tak bardzo uzależniony od płci? Czy miłość naprawdę stała się domeną kobiet? Czy możliwe jest, by tak wielka różnorodność uczuć, o którym czytamy kartkując grecką mitologię, zespoliła się w jeden tak ubogi i wynaturzony obraz ? Czy niepohamowane pożądanie Apolla względem Dafne, wielomiłość Adonisa dla Afrodyty i Persefony, prowadząca do mordu zazdrość Zefira na Hiacyncie i Apollinie to dawno zapomniana przeszłość a może zaledwie baśń, wytwór wyobraźni niemający związku z rzeczywistością? Wystawa jest spotkaniem dziewięciu artystów, dziewięciu mężczyzn wspólnie opowiadających nieprzystojną, różnorodną i wielowątkową historię o miłości, wokół miłości, w miłości. Zwłaszcza tej erotycznej.

Kuratorka: Agnieszka Zgirska

Artyści: Bartek Jarmoliński, Paweł Korbus, Sebastian Krok, Paweł Łyjak, Paweł Matyszewski, Mateusz Michalczyk, Maciej Rauch, Michał Rutz, Kacper Szalecki.

Hard Rock vs. Romantic Boys
Kuratorka: Agnieszka Zgirska
Od 18 września do 17 października 2016 roku
Wernisaż 17 września 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Bardzo Biała w Warszawie

Dodaj komentarz