• 2016-09-15

Finaliści konkursów Kamera Akcja 2016

Tegoroczna liczba twórców, którzy zgłosili swój film do Konkursu Etiud i Animacji, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów 7. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

„7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co roku, w trakcie selekcji do Konkursu Etiud i Animacji, zaskakuje nas to, że większość zgłaszanych filmów jest na bardzo wysokim poziomie. Tym razem, dodatkowo, ilość wszystkich zgłoszeń zwiększyła się prawie dwukrotnie! Bardzo się z tego cieszymy, lecz wybór ścisłego grona finalistów był naprawdę trudny. Nie obeszło się bez wielogodzinnych dyskusji i walki o faworytów – mówi Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu.

Spośród 118 zgłoszeń organizatorzy 7. Festiwalu Kamera Akcja wyselekcjonowali 12 etiud i 12 filmów animowanych, które pokażą to, co gra w głowach młodych, wchodzących na rynek filmowy twórców. Łódzka filmówka ponownie okazała się najlepsza, studenci PWSFTviT im. L. Schillera zdominowali konkurs swoimi filmami. Wystarczy wspomnieć Lokatorki Klary Kochańskiej czy Łańcuszki Alicji Błaszczyńskiej. Wśród podjętych przez artystów tematów pojawią się motywy zazdrości, straty, skomplikowanych relacji rodzinnych, poznawania własnych granic, ale też i bardziej pozytywnych aspektów życia – przełamywania barier, stawiania czoła nietypowym sytuacjom społecznym czy dążenia do bycia lepszym.

Czterej kandydaci do tytułu Najlepszej Etiudy to dokumenty dotykające istotnych kwestii – straty domu i rodziny w wyniku wojny, godzenia się z zakończeniem ważnego etapu w życiu czy codziennej walki o doskonałość. Dzięki konkursowym kandydatom w kategorii Najlepsza Animacja widzowie dowiedzą się, czy warto oddzielać się od innych i jak pogodzić się z zaskakująca sytuacją. Filmy konkursowe zostaną ocenione przez blogerów filmowych, którzy będą gościć na 7. Festiwalu Kamera Akcja. Przewodniczącą jury będzie Kaja Klimek, krytyczka filmowa i publicystka popkulturowa, prowadzi vloga hasztag warsztat

„7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trzeciej już edycji Konkursu Krytyk mówi na 7. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja znalazło się aż trzech finalistów: Edyta Jadowska, Grzegorz Raubo i Tadeusz Lipiński. Najmłodszy finalista, 16-letni Tadeusz Lipiński, mówi o sobie „artysta-amator z tłem broniaczowym”. Drugim laureatem jest Grzegorz Raubo, vloger Płonący Celuloid, absolwent filmoznawstwa z Poznania. Stawkę zamyka Edyta Jadowska, absolwentka socjologii, kilka lat mieszkająca w Hiszpanii. Co ciekawe, rozpiętość wieku finalistów jest znaczna (16, 25 i 30 lat), więc tegoroczna rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie. Organizatorów pozytywnie zaskoczyła wielość podejmowanych tematów, chociażby kostiumów filmowych, mangi czy kina autorskiego, ale też różnorodność form wideo-recenzji. Cieszy kreatywne użycie techniki found footage, dbałość o estetyczny wymiar montowanych wypowiedzi. Finaliści podczas 7. Festiwalu Kamera Akcja zmierzą się ze sobą, wygłaszając prelekcje przed filmami. Ich los rozstrzygnie festiwalowa publiczność, głosując na swoich faworytów. Laureat konkursu wygra staż u boku Patrycji Wanat w radiu TOK FM.

Jury Konkursu Krytyk pisze rozpoczyna obrady nad przesłanymi tekstami. Zwycięzcę poznamy już 6 października podczas gali otwarcia 7. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. W jury konkursu zasiadają młodzi i znani z doskonałego pióra krytycy filmowi. Pierwsi to dwaj laureaci Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka: Błażej Hrapkowicz i Grzegorz Fortuna; Trzecim członkiem jury został wyróżniony w tymże konkursie autor bloga filmowego bliżejekranu.pl – Michał Piepiórka. Najmłodszy z jurorów, który dwukrotnie zdobył „mętrakowe” laury, to Sebastian Smoliński. Grono eksperckie dopełnia Kuba Armata, dziennikarz filmowy, relacjonujący największe wydarzenia światowego kina. Pięciu krytyków filmowych, których teksty powinien śledzić każdy szanujący się kinoman, wybiorą jednego zwycięzcę, z którym współpracę nawiąże magazyn „FilmPRO”.

7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
Od 6 do 9 października 2016 roku
Kino 3D Wytwórnia w Łodzi

Dodaj komentarz