Zwierzęcy punkt widzenia. Spotkanie z profesorem Érikiem Baratayem

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Instytut Francuski oraz Wydawnictwo w Podwórku serdecznie zapraszają na spotkanie z profesorem Érikiem Baratayem, autorem książki Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii, które odbędzie się 19 września w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Dyskusję poprowadzi krytyczka i literaturoznawczyni dr Anna Marchewka.

Spotkanie z profesorem Érikiem Baratayem – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z profesorem Érikiem Baratayem – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Éric Baratay to francuski historyk i eseista, profesor historii najnowszej na uniwersytecie Jean-Moulin de Lyon. Uznawany jest powszechnie za autorytet w dziedzinie animal studies. Baratay w swojej pracy podejmuje próbę uwolnienia historii od wizji antropocentrycznej, zwraca uwagę na współtowarzyszy człowieka – zwierzęta, przechodzi na ich stronę, patrzy z ich punktu widzenia. Jego celem jest ukazanie, jak inne istoty żywe przeżywały i odczuwały zjawiska historyczne, w które zostały uwikłane, jak na nie reagowały, a nawet – jak zmusiły człowieka do zmiany zachowania.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Jak pies z kotem prezentowanej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa do 25 września br. w Kamienicy Hipolitów (pl. Mariacki 3) i Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, skrzydło zachodnie), od środy do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.30.

 Érik Baratay | Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii
19 września 2016 roku, godz. 18.00
Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz