Dani Karavan w Muzeum Śląskim

Dani Karavan, wybitny rzeźbiarz izraelski, zainspirowany fragmentami Szekspirowskiego Hamleta oraz bogatą historią Śląska, w ramach twórczego eksperymentu zawładnie Galerią jednego dzieła Muzeum Śląskiego. Kuratorką tej niezwykłej wystawy, której otwarcie odbędzie się już we wrześniu, jest Anda Rottenberg.

Dani Karavan, „Reflection / Odbicie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dani Karavan, „Reflection / Odbicie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Karavan, laureat prestiżowej japońskiej nagrody Praemium Imperiale w zakresie rzeźby, zasłynął jako twórca reliefów i dekoracji ściennych zdobiących publiczne gmachy Tel Awiwu i Jerozolimy, a także scenografii do przedstawień teatralnych i baletowych. W Polsce swoje prace zaprezentował po raz pierwszy w roku 2015 na wystawie zatytułowanej Macom/Miejsca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Oparł się w nich na prostych formach geometrycznych i klasycznych nawiązujących do starożytności, kompozycyjnych rytmach i podziałach. Wiele ze swoich dzieł poświęcił upamiętnieniu ofiar II wojny światowej i za ich pośrednictwem głosi konieczność zachowania pokoju oraz skłania widzów do refleksji nad prawami człowieka.

Pod względem zwartości i jednorodności instalacja Reflection / Odbicie / גנולגיפּשפׇּא , przygotowana specjalnie dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, jest najbardziej radykalną ze wszystkich dotychczasowych prac Daniego Karavana. Mistrz site-specific wzbogacił dzieło o elementy symboliczne – lustra zagarniające wizerunek widza, który staje się w ten sposób nieodłącznym elementem dzieła, oraz wysmukłą drabinę wprowadzającą w obszar artystycznych penetracji.

Stworzenie dzieła ściśle związanego z miejscem, a jednocześnie idealnie dopasowanego architektonicznie do Galerii jednego dzieła, jest głównym celem instalacji. Wnętrze, pozbawione swojego monumentalnego charakteru, zachęca gości Muzeum Śląskiego do interakcji, oferując w zamian zetknięcie się z totalną fikcją. Po instalacji można się przechadzać, swobodnie zaglądać do jej wnętrza, ale także wnikliwie obserwować własne odbicie, odkrywając dotychczas nierozpoznaną naturę samego siebie.

Dani Karavan. Reflection / Odbicie / גנולגיפּשפׇּא
Kuratorka: Anda Rottenberg
Od 17 września 2016 roku do 17 września 2017 roku
Wernisaż: 16 września 2016 roku, godz. 19.00
Galeria jednego dzieła, Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz