Mekka. Święte miasto

28 września ukaże się nowy reportaż wydawnictwa Czarne pt. Mekka. Święte miasto. 

Ziauddin Sardar, „Mekka. Święte miasto” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Ziauddin Sardar, „Mekka. Święte miasto” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Mekka to serce islamu, miejsce narodzin Mahometa. W jej stronę zwracają się wierni podczas modlitwy, do niej zmierzają co roku miliony pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata. Jednak znaczenie Mekki wykracza poza aspekty religijne: stosunek muzułmanów do politycznej i kulturowej historii tego miejsca miał i nadal ma ogromny wpływ na wydarzenia na świecie.

Jeden z najbardziej znanych współczesnych islamskich intelektualistów prezentuje niezwykłe spojrzenie nie tylko na duchowy wymiar Mekki, wywoływane przez nią namiętności, ekstazę i tęsknoty, ale także na napięcie między dziedzictwem a nowoczesnością, które jest charakterystycznym elementem historii tego miasta. Odsłania jego kolejne wymiary i przygląda się niezwykłej fascynacji, jaką Mekka przez wieki budziła w wyobraźni ludzi Zachodu.

Ta książka to odkrywcze, nieraz poetyckie, ale i niepozbawione humoru połączenie historii, reportażu i wspomnień. To dzieło, które pozwala nam zajrzeć za zamknięte drzwi jednego z najważniejszych miejsc we współczesnym świecie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ziauddin Sardar (ur. 1951) – pisarz, publicysta i krytyk współczesnej myśli muzułmańskiej, członek rady Instytutu Muzułmańskiego w Londynie i redaktor kwartalnika „Critical Muslim”. Magazyn „Prospect” umieścił go w rankingu 100 najważniejszych brytyjskich intelektualistów. Znany z występów radiowych i telewizyjnych, felietonista „The Times”. Jest autorem ponad czterdziestu książek o islamie, nauce i kulturze współczesnej, m.in.: Islam, Why Do People Hate America?, The Future of Muslim Civilisation i Orientalism.

Ziauddin Sardar, Mekka. Święte miasto
Premiera: 28 września 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz